Michał Rubaszek

dr hab. Michał Rubaszek, prof. SGH

Profesor nauk ekonomicznych, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.

Prof. dr hab. Michał Rubaszek jest kierownikiem Zakładu Modelowania Rynków Finansowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze to modelowanie i prognozowanie ekonometryczne oraz analiza rynków finansowych. Jest autorem ponad 40 publikacji w czasopismach indeksowanych w Journal Citation Reports, głównie o tematyce prognostycznej. Kierownik grantów NCN Opus pt. „Dynamika gazu ziemnego w kontekście transformacji sektora energetycznego” (2021-2024), "Zawartość predykcyjna modeli kursów równowagi" (lata 2020-2023), "Prognozowanie cen surowców" (lata 2018-2021), „Przyczyny i skutki nieefektywności prywatnego rynku wynajmu mieszkań w Polsce” (lata 2015-2018). Redaktor naukowy w czasopismach "International Journal of Finance and Economics" (od 2022 r.), "Baltic Journal of Economics" (od 2021 r.), "Forecasting" (od 2021 r.), "Econometric Research in Finance" (od 2016 r.) oraz "Bank i Kredyt" (2009-2017). Posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Pracował m.in. w Narodowym Banku Polskim (2001-2017), Europejskim Banku Centralnym (2007-2008) oraz ING Banku Śląskim (od 2022 r.).

SGH

Google Scholar

Ekonomiści życzliwie patrzą na podatek katastralny w Polsce

Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

Koszt posiadania nieruchomości w Polsce jest niski (brak podatku katastralnego). Jest to uzasadnione w przypadku mieszkań służących do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych, ale niekoniecznie w przypadku mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych. Z tego względu jestem zwolennikiem wprowadzenia progresywnego podatku katastralnego z relatywnie wysoką kwotą wolną od podatku. Dodam, że wpływy z tego podatku powinny stanowić dochody samorządów. 

Czy Polsce grozi zatrzymanie procesu doganiania Zachodu? Ekonomiści komentują

Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Źródła wzrostu w ramach aktualnego modelu rozwoju, który jest oparty na konkurencyjności cenowo-płacowej oraz wzroście zatrudnienia, zostały w dużej mierze wykorzystane. Konwergencja wynagrodzeń (koszt pracy wzrósł z 4,7 euro/h w 2004 r. do 14,5 euro/h w 2023 r.), wysokie ceny energii oraz trudności w znalezieniu pracowników sprawiają, że dynamika eksportu wyraźnie wyhamowała. Dalsza konwergencja będzie wymagała wzrostu produktywności, co wymaga inwestycji i innowacji. Wymaga to zdecydowanie bardziej wyrafinowanych polityk niż model wzrostu oparty na eksporcie. 

Czy polska gospodarka jest przeregulowana? Ekonomiści komentują

Teza : Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Dużym problemem jest niestabilność i niska jakość prawa, aniżeli liczba regulacji ograniczająca mechanizmy rynkowe (pomijam regulacje środowiskowe wynikające z prawa europejskiego). Najnowsze dane OECD dotyczące obciążeń administracyjnych i regulacyjnych, wykorzystywane przy tworzeniu wskaźnika PMR (product market regulations), wskazują na niski poziom przeregulowania.

Urlop regeneracyjny sposobem na dłuższą pracę? Ekonomiści nie są przekonani

Teza : Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce

Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce

Idea trzymiesięcznej płatnej przerwy regeneracyjnej brzmi jak atrakcyjna metoda walki z wypaleniem zawodowym. Kluczowe pytanie jest dla mnie jednak następujące: na ile taki urlop wprowadzony odgórnie prowadzi do wzrostu produktywności? Dowody empiryczne w tym zakresie są niestety ograniczone. Jeżeli urlop ten nie prowadzi do wzrostu produktywności, to jego efektem długookresowym będzie jedynie obniżenie wynagrodzeń w pozostałych miesiącach o tyle, ile potrzeba na pokrycie kosztów urlopu. Dodam, że trzymiesięczny urlop regeneracyjny wprowadzony dobrowolnie przez firmę ma dodatkowe walory w porównaniu z tego typu rozwiązaniem wprowadzonym ustawowo (m.in. wzrost atrakcyjności firmy na rynku pracy, przywiązanie pracownika do firmy).

800+ wyłącznie dla pracujących? Ekonomiści w większości są na „nie”

Teza Program 800+ należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących (niezależnie od narodowości):

Jeżeli dbamy o wiarygodność państwa, to zmiany w programie 800+ mogą dotyczyć jedynie dzieci, które urodzą się co najmniej dziewięć miesięcy po wprowadzeniu zmian. Pamiętajmy, że program 800+ jest zobowiązaniem państwa do pokrycia części wydatków związanych z wychowywaniem dziecka do 18. roku życia.