UE na drodze do marginalizacji. Wyzwaniem spójność krajów Wspólnoty
Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą
Ale nisko oceniam szanse wdrożenia wniosków z tego raportu.
Profesor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej.
Prof. dr hab. Ryszard Rapacki jest emerytowanym pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej. W latach 1987-2018 kierował tam Katedrą Ekonomii II w Kolegium Gospodarki Światowej. Specjalizuje się w studiach porównawczych współczesnych odmian kapitalizmu. Karierę naukową łączył z pracą doradczą. W latach 1985–2003 był ekspertem i konsultantem OECD oraz agend systemu ONZ (UNIDO, UNDP, Sekretariat ONZ). Odbył też kilkanaście misji doradczych w Afryce, Azji, Europie i na Karaibach.
Ale nisko oceniam szanse wdrożenia wniosków z tego raportu.
Naprawianie ogromnych szkód wyrządzonych (tu - w finansach publicznych) przez rządzącą w latach 2015-23 Zjednoczoną Prawicę i przywracanie elementarnego ładu budżetowego musi niestety rodzić koszty. Do tego dochodzą koszty mierzenia się z nasilającymi się, coraz liczniejszymi przejawami nakładających się na siebie kryzysów strukturalnych (wielokryzysu) a także koszty walki ze skutkami negatywnych, nieantycypowanych szoków zewnętrznych, takich jak COVID-19, wojna w Ukrainie czy ostatnia powódź.
Zgadzam się, ale z dwoma zastrzeżeniami.
1. To zależy od wyboru momentu wejścia do unii monetarnej - korzyści byłyby największe, gdyby Polska spełniała wówczas kryteria członka optymalnego obszaru walutowego, tj. zakończyła konwergencję realną, nominalną i jednocześnie instytucjonalną.
2. Istotna w tym kontekście jest kwestia poziomu kursu wymiany złotego na euro.
To jest warunek konieczny, ale niewystarczający - niezbędne są także zmiany systemowe o charakterze instytucjonalnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas