Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradczyni podatkowa i dyrektorka w PwC

Część Ukraińców musi się już rozliczać z polskim fiskusem

Niektórzy uciekający przed wojną uchodźcy zza naszej wschodniej granicy, których pobyt w naszym kraju przekroczy już pod koniec sierpnia 183 dni w roku kalendarzowym, powinni zacząć u nas płacić podatek dochodowy. W przypadku zawarcia polskiej umowy o pracę przez obywatela Ukrainy, pracodawca powinien, jako płatnik, potrącać miesięczne zaliczki na PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Gdy dana osoba będzie kontynuować pracę na rzecz swojego ukraińskiego pracodawcy, wykonując ją z terytorium naszego kraju, będzie osobiście odpowiedzialna za wpłacanie miesięcznych zaliczek na podatek do polskiego urzędu skarbowego.

Jak ustalić rezydencję podatkową pracownika z Ukrainy

Cudzoziemiec zatrudniony na umowę o pracę w Polsce uzyskuje tu opodatkowany dochód, niezależnie od tego jak długo przebywa w naszym kraju. Pracodawca powinien zatem potrącić z jego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy.

Lepszy system podatkowy? To możliwe

Polacy mogą, podobnie jak ich europejscy sąsiedzi, płacić niższe podatki. Powinniśmy mieć też dużo wyższą kwotę wolną od podatku – przekonują eksperci Joanna Narkiewicz -Tarłowska i Tomasz Barańczyk.