Georg Zachmann

Europa musi dogadać się w sprawie cen energii

Stworzenie funduszu kryzysowego UE i rozpoczęcie wspólnych zakupów gazu to rozwiązanie, które może poprawić sytuację wszystkich krajów Unii.

Wielka umowa energetyczna, której Europa potrzebuje, by pokonać Putina

Europa znalazła się w samym środku wyjątkowo groźnej burzy. W ostatnich miesiącach trzy nakładające się na siebie wstrząsy pchnęły Unię Europejską w najgorszy kryzys energetyczny, jakiego kiedykolwiek doświadczyła.

Cła na paliwa kopalne z Rosji

Unia Europejska byłaby w stanie zapewnić, że dochody z ceł ewentualnie nałożonych na ropę i gaz od Putina byłyby w większości pokrywane przez Rosję.

Nord Stream 2 może poczekać

Zbudowanie gazociągu zbyt wcześnie uzależniłoby Ukrainę od dostaw gazu z Rosji i zahamowało poszukiwania alternatywnych jego źródeł dla Europy.

Gazowa gra o sumie zerowej

Nowy gazociąg Nord Stream 2 byłby złym kontraktem zarówno dla Niemiec, jak i Europy Wschodniej – pisze ekspert brukselskiego think tanku Bruegel.

Europa sama nie opóźni zmian klimatu

Mglista koordynacja europejskiego stanowiska w sprawie finansowania klimatycznego nie przekona biednych krajów, że Europa poważnie myśli o porozumieniu klimatycznym – piszą eksperci brukselskiego think tanku Bruegel.