Aleksander Socha

1942. Spór o aliancką strategię

Listopad 1942 roku był jednym z przełomowych miesięcy drugiej wojny światowej. 2 listopada brytyjska 8. Armia gen. Montgomery’ego rozbiła wojska państw osi pod Alamajn, a potem uparcie ścigała resztki oddziałów Rommla wzdłuż wybrzeży Libii. 8 listopada w ramach operacji „Torch” oddziały alianckie wylądowały w Maroku i Algierii. 19 listopada Armia Czerwona rozpoczęła kontrofensywę pod Stalingradem, by kilka dni później okrążyć 6. Armię gen. Paulusa. Była to pierwsza seria dużych porażek (wkrótce zamienionych na klęski) Wehrmachtu od września 1939 roku, gdy Hitler rozpętał w Polsce piekło największej z wojen.

Egipt pod brytyjskim protektoratem

Egipt stał się łakomym kąskiem dla Wielkiej Brytanii i Francji, gdy w 1859 roku rozpoczęto budowę Kanału Sueskiego, łączącego Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, który miał znacznie skrócić morskie szlaki handlowe do Indii

Strategia i taktyka: broń atomowa

Zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki było przełomem w dziejach wojen i wojskowości.

Strategia i taktyka: wojna pancerna na Dalekim Wschodzie

Armia japońska podczas drugiej wojny światowej była słabo przygotowana do prowadzenia nowoczesnej wojny pancernej.

Monty’emu świeczkę, Bradleyowi ogarek

W styczniu 1945 roku Trzecia Rzesza znajdowała się na skraju upadku. Na froncie wschodnim znad Wisły ruszył sowiecki walec, nieubłaganie zbliżając się do Berlina. Na zachodzie kontrofensywa w Ardenach zakończyła się bolesną porażką Wehrmachtu. Wyraźnie osłabiło to jego możliwości obronne wobec szykujących się do rozstrzygającego uderzenia wojsk sprzymierzonych.

Strategia i taktyka: niszczyciele czołgów – ostatnia linia obrony

W drugiej połowie 1944 roku niemiecki przemysł zbrojeniowy nie nadążał z uzupełnianiem strat ponoszonych przez Wehrmacht.

Strategia i taktyka: pancerne kolosy Stalina

Do czasu pojawienia się na froncie wschodnim ciężkich czołgów IS-2 oraz ciężkich dział pancernych ISU-152 sowieckie oddziały pancerne nie mogły nawiązać równorzędnej walki z niemieckimi Pzkpfw.

Strategia i taktyka: Japończycy w obronie

Strategia obronna armii cesarskiej na Pacyfiku zakładała zniszczenie przeciwnika na wybrzeżach wysp. Lecz w czasie bitwy o Wyspy Salomona nieprzygotowane siły japońskie nie zdołały przeszkodzić lądowaniu Amerykanów na Guadalcanalu

Strategia i taktyka: sowiecka pięść pancerna u schyłku wojny

Na przełomie 1944 i 1945 roku siły pancerne Armii Czerwonej stanowiły już sprawne narzędzie ofensywne, zdolne do podejmowania działań operacyjnych na szerokim froncie.