Grzegorz Grochowina

PIT: jak rozliczyć dochody ze sprzedaży przez przedsiębiorcę akcji i udziałów

Środki uzyskane ze sprzedaży przez przedsiębiorcę akcji i udziałów są przychodami z działalności gospodarczej tylko wtedy, gdy jej przedmiotem jest obrót papierami wartościowymi. Należy je wtedy wykazać w zeznaniu PIT-36 (PIT-36L).

Nie każdy przedsiębiorca rozliczy się z małżonkiem

Możliwość złożenia wspólnego zeznania PIT zależy od wielu czynników takich jak sposób płacenia daniny, natomiast opłacalność - od wysokości uzyskanych w danym roku przychodów.

Nowa kwota wolna od podatku już od stycznia 2017

Poziom dochodów, przy uzyskaniu których podatnicy nie płacą PIT, miał wynieść 8 tys. złotych. Ostatecznie kwota ta będzie od przyszłego roku równa 6600 zł i skorzystają z niej tylko zarabiający mniej niż połowę pensji minimalnej.

PIT/CIT/VAT: Kiedy prezentem mikołajkowym trzeba się podzielić z urzędem skarbowym

Świąteczne upominki dla pracowników mogą być kupione albo ze środków obrotowych firmy, albo z pieniędzy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pochodzenie wydatkowanych kwot decyduje o sposobie opodatkowania i oskładkowania przekazanych podarunków.

Czy święty Mikołaj odliczy VAT

Czynności wykonywane w ramach administrowania środkami funduszu są podejmowane poza działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca nie odlicza podatku naliczonego i nie wykazuje VAT należnego przy przekazaniu świadczenia pracownikom.

Przychód z kapitałów pieniężnych – rozliczenie PIT przedsiębiorcy

Od części przychodów z kapitałów pieniężnych podatek pobiera płatnik, inne wykazuje w zeznaniu rocznym ich beneficjent. Najtrudniej mają przedsiębiorcy, którzy muszą ustalić, które odsetki od lokat ująć w firmowych przychodach.

Wybór sposobu opłacania zaliczek na PIT do 22 lutego 2016 r.

Aby wybrać najkorzystniejszą metodę wpłacania w ciągu roku częściowych kwot należności na PIT, przedsiębiorcy powinni przeanalizować m.in. poziom dochodów, planowane inwestycje, a także rodzaj i profil prowadzonej działalności.

Gminna impreza integracyjna dla pracowników bez PIT

Pracownicy gminy, którzy wezmą udział w organizowanej przez nią imprezie integracyjnej, nie zapłacą PIT.

Rozliczenie roczne PIT za 2014 rok na właściwym druku

Rozmowa z Grzegorzem Grochowiną, menedżerem w firmie doradczej KPMG w Polsce

Szkolenie radnego nie jest dla niego przychodem

Samorządowcy biorący udział w konferencjach, seminariach, imprezach kulturalnych, oświatowych, sportowych nie muszą odprowadzać PIT od ich wartości.