Mateusz Saczywko

Usługi społeczne w nowych zamówieniach publicznych

Obowiązujące rozwiązania dotyczące udzielania zamówień na usługi społeczne są nadmiernie skomplikowane, dlatego ustawodawca w nowym Prawie zamówień publicznych zdecydował o ich uproszczeniu.

Zamówienia publiczne: przesłanki odstąpienia od umowy i jej unieważnienia

Nowa ustawa prawo zamówień publicznych – w porównaniu do obwiązujących przepisów – znacznie poszerza możliwość odstąpienia od umowy. Nie wprowadza natomiast istotnych zmian dotyczących unieważnienia umowy.

Zamówienia publiczne: kiedy oferta zostanie wykluczona z postępowania

Zarówno obowiązujące przepisy, jak też nowo uchwalone, wymieniają w sposób enumeratywny katalog przesłanek skutkujących odrzuceniem złożonej przez wykonawcę oferty. I jeśli zachodzi podstawa do jej odrzucenia, to zamawiający zawsze zobligowany jest to zrobić.

Weryfikacja wykonawców w postępowaniu o zamówienie publiczne

Zamawiający, wszczynając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, muszą mieć na względzie, by zostało ono udzielone wykonawcy, który daje rękojmię należytego jego wykonania. Weryfikacji wykonawców służą stawiane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu.

Prawo zamówień publicznych: nowe wyzwania dla zamawiających

Nowe prawo zamówień publicznych jest o wiele obszerniejsze niż obowiązująca ustawa. A to przekłada się na wyższe ryzyko popełnienia błędów po każdej ze stron postępowania.

Procedura udzielania zamówień publicznych na usługi społeczne

Ustawodawca wprowadził do prawa zamówień publicznych nową procedurę udzielania zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usług.

Zatrudnienie pracowników przy zamówieniach publicznych

Do ustawy–Prawo zamówień publicznych nowelą z 22 czerwca 2016 r. wprowadzono art. 29 ust. 3a. Zobowiązał on zamawiających, by egzekwowali od wykonawców bądź podwykonawców zatrudnianie na podstawie umowy o pracę osób realizujących zamówienie, jeżeli wykonują swoje czynności w sposób określony w art. 22 § 1 kodeksu pracy. Celem, który przyświecał ustawodawcy, było odejście od praktyki zawierania z pracownikami umów cywilnoprawnych, gdy nie uzasadniał tego charakter pracy (tzw. umowy śmieciowe).