Krystian Stanasiuk

Cyberatak w zakładzie pracy

Wybór narzędzi zabezpieczających firmę trzeba dostosować do profilu działalności przedsiębiorcy.

Za utratę prawa jazdy możliwa nawet dyscyplinarka

Obecnie dużo łatwiej stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcy, kurierzy czy przedstawiciele handlowi muszą się liczyć z tym, że w takiej sytuacji mogą ponieść także konsekwencje na gruncie prawa pracy.

Stanasiuk, Zabost: Czy urlop na żądanie to sposób na przedłużenie weekendu

Pracownicy mogą wypoczywać dłużej. Ważne jednak, by nie nadużywali tego uprawnienia. Lepiej więc ostudzić entuzjazm tych z nich, którzy snują wizję przedłużenia wolnego w ostatniej chwili. Nie każde bowiem żądanie musi zostać uwzględnione przez szefa.

Czy pracownikowi przysługuje wolne na zaszczepienie dziecka?

Aby udać się z dzieckiem na szczepienie przeciw COVID-19, pracownik może wykorzystać m.in. kodeksową opiekę. Może też prosić o zwolnienie w celu załatwienia spraw osobistych, które będzie musiał odpracować.

Kiedy pracownik musi zmienić termin lub przerwać urlop wypoczynkowy

Prawo do urlopu jest zagwarantowane konstytucyjnie, a pracownik nie może się go zrzec. Mimo to zdarzają się sytuacje, gdy zatrudniony musi odsunąć wakacyjne plany albo przerwać wypoczynek.

Jak zdalnie zwolnić pracownika: mailem czy listownie?

Doręczając wypowiedzenie umowy o pracę elektronicznie pracodawca może mieć większą pewność, że zwalnia osobę obecną w pracy. Ograniczy więc ryzyko wystąpienia z roszczeniami z tytułu naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów.

Dyskryminacja, mobbing: straszenie zwolnieniami to zły pomysł na zmobilizowanie pracowników

Wypowiedzenia umów przygotowane tylko w celu uzyskania lepszych wyników pracy może narażać pracodawcę na zarzut stosowania dyskryminacji czy mobbingu.

Reprezentatywność związku: ważny staż członkowski aktywistów

Od 23 sierpnia 2019 r. obowiązuje przepis, który uzależnia status związku od liczby osób zrzeszonych w organizacji od co najmniej pół roku.

Dane o niepełnosprawności pod szczególną ochroną

Pracownik nie ma obowiązku informować o swojej niepełnosprawności. Jeśli jednak to zrobi, pracodawca musi przetwarzać dane o stanie jego zdrowia na szczególnych zasadach.

Koszty przekwalifikowania przy ujawnieniu stosunku pracy

Współpracę z osobą fizyczną należy ułożyć tak, aby nie wskazywała ona na istniejący stosunek pracy. Inaczej obie strony poniosą koszty jej przekwalifikowania.