Magdalena Socha

Pozwy zbiorowe - nowe szanse dla konsumentów w UE

W dobie globalizacji gospodarczej i cyfrowej, coraz częściej dochodzi do naruszeń praw konsumentów, zwłaszcza przez duże podmioty gospodarcze, które prowadzą działalność na skalę międzynarodową. Za pomocą jednej reklamy wprowadzającej w błąd lub poprzez nieuczciwe, standardowe postanowienia umowne, przedsiębiorcy ci mogą oddziaływać na tysiące, a nawet miliony konsumentów.

Kodeks Usług Cyfrowych: Platformy zbyt duże, by poddać je regulacji?

Europejski jednolity rynek wymaga nowoczesnych ram prawnych, które zapewnią bezpieczeństwo użytkowników w Internecie i umożliwią rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw cyfrowych. W celu zapewnienia jednolitego ustawodawstwa w tej dziedzinie na terenie całej Unii Europejskiej, Komisja Europejska pracuje nad projektem Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act – DSA).

Koronawirus: Prawa pasażerów linii lotniczych w czasach zarazy na wciąż wspólnym rynku

Swobodny przepływ osób, towarów, kapitału oraz usług stanowi fundament wspólnego rynku Unii Europejskiej. Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wszyscy obywatele państw członkowskich mają prawo do wolnego przemieszczania się, osiedlania, podejmowania działalności gospodarczej i pracy w dowolnym kraju Wspólnoty.