fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowa lista leków, których może zabraknąć w Polsce

Adobe Stock
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Znalazły się na niej m.in. insuliny, szczepionki przeciwko odrze, leki przeciwzakrzepowe, środki przyjmowane przy astmie – informuje medonet.pl.

Wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 maja 2019 r zawiera 288 pozycji. Na liście znalazły się m.in. insuliny, szczepionki przeciwko odrze, leki przeciwzakrzepowe i środki przyjmowane przy padaczce czy astmie, a także preparaty mlekozastępcze - czytamy w medonet.pl. Pacjenci mogą mieć problem z dostaniem wymienionych na niej produktów.

Jak informuje serwis, w obwieszczeniu Ministra Zdrowia znalazły się leki, które potrzebującym ich chorym umożliwiają normalne funkcjonowanie. Zagrożone brakiem dostępności na terenie Rzeczpospolitej są niektóre insuliny m.in.: Actrapid Penfill, Mixtard, Insuman i Humalog. Na wykazie znajdują się także zawiesiny do nebulizacji Pulmicort i aerozole inhalacyjne Berodual; przeciwpadaczkowy Vimpat oraz leki przeciwzakrzepowe: Clexane, Fragmin i Xarelto.

Na liście opublikowanej przez MZ są także np. krople do oczu Combigan i roztwór do wstrzykiwań Neulasta, stosowany u pacjentów z chorobą nowotworową. W wykazie zamieszczono leki Zypadhera i Rispolept, stosowane m.in. przez pacjentów ze schizofrenią, oraz lek Anafranil o działaniu przeciwdepresyjnym. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta, stosowany m.in. w leczeniu ADHD. Mogą pojawić się również problemy z dostępnością ośmiu preparatów mlekozastępczych (Bebilon pepti 2 DHA, Infatrini Peptisorb, Neocate Junior, Neocate LCP, Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO).

Wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Źródło: medonet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA