fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Orban chce dymisji wiceszefowej KE

AFP
Premier Węgier Viktor Orban domaga się rezygnacji ze stanowiska wiceszefowej KE, odpowiedzialnej za kwestie związane z praworządnością w UE, Very Jourovej, w związku z jej wypowiedziami "poniżającymi Węgry".

Orban wielokrotnie wchodził w konflikt z instytucjami unijnymi w związku z jego działaniami dotyczącymi sądownictwa, mediów i uczelni wyższych na Węgrzech, które - zdaniem UE - są obejmowane nadmierną państwową kontrolą.

"Według wiceprzewodniczącej (KE) na Węgrzech budowana jest 'chora demokracja'" - napisał Orban w liście do przewodniczącej KE, Ursuli von der Leyen. Zdaniem premiera Węgier w związku z takimi słowami pod adresem jego kraju Jourova powinna odejść ze stanowiska.

W przeszłości - jak podkreśla Reuters - Orban wielokrotnie przedstawiał się jako obrońca dumy narodowej Węgier i suwerenności tego kraju w opozycji do "biurokratów z Brukseli".

Węgry borykają się obecnie z głęboką recesją spowodowaną pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 - w drugim kwartale 2020 roku PKB Węgier skurczyło się o 13,6 proc. To najgłębsza recesja spośród wszystkich państw Europy środkowej.

Tymczasem - jak przypomina Reuters - Niemcy stojące obecnie na czele UE proponują, by powiązać przekazywanie przez UE pieniędzy na odbudowę gospodarek, które ucierpiały w wyniku pandemii od stanu praworządności w danym państwie Unii.

Przeciwko Węgrom, podobnie jak przeciwko Polsce, toczy się postępowanie w ramach UE w związku z zarzutami m.in. o podważanie niezawisłości sądów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA