fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Kardynał Sri Lanki: rząd ukrywa prawdę o atakach

AFP
Głowa kościoła katolickiego na Sri Lance w czwartek skrytykował rząd w sprawie ataków terrorystycznych, do których doszło w Wielkanoc. Zginęło w nich ponad 250 osób, a władze miały zignorować raporty wywiadowcze ostrzegające przed zamachami.

Kardynał Malcolm Ranjith mówił o swojej frustracji zaledwie kilka godzin przed tym, jak miał się spotkać z papieżem Franciszkiem.

Podczas spotkania ma pokazać materiały filmowe związane z atakami na trzy kościoły i cztery hotele. Za zamachami stoją bojownicy z Państwa Islamskiego.

- Po stronie rządu brakowało odpowiedzialności - powiedział Ranjith w rozmowie z dziennikarzami. - Powołują różne komisje, toczą między sobą kłótnie, a wiadomo, kto jest odpowiedzialny - dodał.

Prezydent Maithripala Sirisena skrytykował przeprowadzone w parlamencie dochodzenie w sprawie zamachów. Część polityków uważa, że nieodpowiednio kieruje bezpieczeństwem narodowym.

Kardynał powiedział, że pierwsze doniesienia o możliwym ataku na Sri Lankę pochodziły od indyjskich służb wywiadowczych. Informacje przekazano 4 kwietnia, ponad dwa tygodnie przed atakami. O możliwości ataku informowano również w samym dniu zamachu.

- Tej klęsce można było zapobiec. Nikt nie wziął tego na poważnie. Gdybym o tym wiedział, zamknęlibyśmy kościoły, a ludziom kazali iść do domów - dodał kardynał.

- Wszyscy próbują przerzucić winę na innych. Próbują ukrywać fakty - ocenił.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA