fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wyciąg z konta powie o nas wszystko

materiały prasowe
To niebezpieczny krok do zwiększania kontroli państwa nad naszym życiem - mówi Mateusz Benedyk, prezes ekonomicznego think tanku Instytut Misesa.

Rz: Polskie banki zainteresowane są nowymi usługami płatności mobilnych od Samsunga i Google'a. Na ile takie innowacje przybliżają nas do wycofania z obiegu gotówki, nad czym na poważnie zastanawiają się już w krajach skandynawskich?

Mateusz Benedyk: Transakcje mobilne będą coraz popularniejsze, jednak nigdy całkowicie nie wyeliminują obrotu gotówkowego. Natomiast może to zrobić państwo. Widzimy, że regularnie zmniejszane są limity transakcji gotówkowych w obrocie gospodarczym, wycofanie gotówki nie byłoby niczym zaskakującym. Nie wierzę w zdrowy rozsądek rządów, tak więc obawiam się, że jest to realne zagrożenie.

Dlaczego zagrożenie?

To niebezpieczny krok do zwiększania kontroli państwa nad naszym życiem. Wyciąg z konta bankowego będzie mówił o nas wszystko. Pojawią się wtedy liczne pokusy ingerowania w naszą wolność. Jednak przede wszystkim rządowi przyświeca cel fiskalny. Jak wiemy, ma on nieograniczone pomysły, jak wydawać nasze pieniądze....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA