fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rockefellerowie rezygnują z ropy

123rf.com
Potomkowie Johna D. Rockefellera postanowili się pozbyć udziałów w koncernie Exxon Mobil. Nie podoba im się podejście firmy do kwestii klimatycznych.
John D.Rockefeller był - współzałożyciel firmy naftowej Standard Oil, która w 1911 została zmuszona przez prawo antymonopolowe do podziału na kilkadziesiąt mniejszych spółek. Wśród nich były między innymi firmy Exxon i Mobil.
Rockefeller znany był z filantropii i płacenia swoim pracownikom znacznie wyższych stawek niż konkurencja. Teraz jego potomkowie nie chcą mieć nic wspólnego z biznesem naftowym i pozbywają się udziałów w spółkach energetycznych - w tym w Exxon Mobile.
Fundusz Rodziny Rockefeller (Rockefeller Family Fund) - organizacja charytatywna poinformował o swojej decyzji twierdząc, że biznes naftowy zagraża naturalnym ekosystemom i nie da się "racjonalnie uzasadnić potrzeby poszukiwania kolejnych złóż węglowodorowych".

Według fundacji największe koncerny energetyczne świat od lat usiłowały ukryć negatywne efekty swojej działalności na środowisko naturale oraz na zmiany klimatyczne na ziemi. Fundacja uważa, że koncerny okłamywały opinie publiczna i inwestorów. Nowojorska prokuratura od grudnia zeszłego roku prowadzi w tej sprawie dochodzenie przeciwko koncernowi Exxon.

Pieniądze wycofane z branży naftowej mają pójść na inwestycje w przedsięwzięcia „socjalnie odpowiedzialne".

Fundusz Rodziny Rockefeller zarządza kapitałem w wysokości 130 mln dol., ale jest tylko jedną z fundacji rodziny.

W 2014 roku inna fundacja Rockefellerów - Rockefeller Brothers Fund poinformował, że będzie stopniowo pozbywał się udziałów we wszystkich firmach wydobywczych ze swojego portfolio.

Akcje Exxon Mobil po komunikacie fundacji potaniały zaledwie o 0,4 procent. Według analityków inwestorzy spodziewali się, że fundacja zechce się ich pozbyć.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA