fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Duże zyski w Grupie Azoty

materiały prasowe
Koncern szczególnie wysokie zarobki uzyskuje na sprzedaży nawozów. Ich ceny są wyższe niż przed rokiem, a koszty produkcji niższe, zwłaszcza za sprawą taniego gazu.

W II kwartale Grupa Azoty zanotowała ponad 2,74 mld zł skonsolidowanych przychodów, co oznaczało ich wzrost o 15 proc. w ujęciu rok do roku. W efekcie mocno wzrosły również zyski. EBITDA wyniosła 332,5 mln zł i tym samym zwyżkowała aż o 164,5 proc. Z kolei czysty zarobek sięgnął 72,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej koncern poniósł 63,5 mln zł czystej straty.

- II kwartał to dalsza zdecydowana poprawa wyników kluczowego segmentu nawozy oraz pewne spowolnienie obszarów tworzywa i chemia. Skumulowany za okres II kwartałów bieżącego roku wynik EBITDA wyniósł 941 mln zł i już teraz istotnie przewyższa wykonanie całego 2018 roku - mówi cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. Dodaje, że mocny spadek cen gazu na europejskim rynku bardzo korzystnie wpływa na marże na nawozach, ale dobre wyniki to także efekt działań rozwojowych podjętych w poprzednich latach, przede wszystkim ubiegłorocznej akwizycji grupy Compo Expert.

Grupa Azoty informuje, że zasadniczy wpływ na kształtowanie się wyników w segmencie nawozowym miały wyższe niż przed rokiem ceny tych produktów przy jednoczesnych, utrzymujących się, bardzo korzystnych z perspektywy grupy, spadkach cen gazu. W obszarze tworzyw utrzymuje się z kolei nadpodaż i ma miejsce słaba konsumpcja produktów (poliamid 6, kaprolaktam), typowa dla okresu letniego. Sytuacji rynkowej nie zmieniły planowane i nieplanowane postoje w europejskich i azjatyckich zakładach. Co gorsze w tym rynku raczej nie należy spodziewać się radykalnej zmiany istniejących trendów. Również w segmencie chemii utrzymywała się nadpodaż. W rezultacie ceny melaminy i bieli tytanowej były niższe niż rok temu.

Opublikowane dziś rano wyniki były lepsze od oczekiwanych przez inwestorów. W rezultacie na otwarciu sesji kurs akcji Grupy Azoty wzrósł 3,4 proc. do 41,32 zł. Na rozpoczęciu notowań zwyżkowała też cena walorów Puław (o 1,7 proc.), a Polic nie uległa zmianie. Pierwsza z tych grup zanotowała w II kwartale wzrost przychodów do 881,5 mln zł (o 3,8 proc.) oraz czystego zarobku do 81,1 mln zł (rok wcześniej poniosła 0,9 mln zł starty netto). Z kolei w Policach przychody spadły do 576,2 mln zł (o 8,6 proc.) ale czysty zarobek wyniósł 5,6 mln zł (rok wcześniej grupa poniosła 46,6 mln zł straty netto).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA