fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Protest kobiet w Warszawie. Ratusz: 55 tys. uczestników

Fotorzepa, Anna Zombirt
Pod hasłem "Czarny piątek" w Warszawie odbył się protest kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Procedowany w Sejmie obywatelski projekt "Zatrzymać aborcję" zakłada wykreślenie jednej z przesłanek uprawniających do aborcji.

21:04

Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.

 

19:23

"Czarny piątek" w Warszawie powoli się kończy. W większości miast demonstracje też mają skończyć się przed 20.

19:17

O "Czarnym piątku" w Słupsku informuje prezydent tego miasta Robert Biedroń.

 

19:16

 

18:52

Tak wygląda ulica Nowogrodzka - całkowicie zablokowana przez demonstrantów. Cytat podany przez byłą europosłankę pojawia się wśród haseł skandowanych przez uczestników protestu.

 

18:46

Informacja o "Czarnym piątku" pojawiła się m.in. na drzwiach polskiej ambasady w Pradze.

18:27

Protestujący w Warszawie dotarli pod siedzibę PiS.

18:14

Elżbieta Jakubiak w TVN24 przekonuje, że maszerujący w Warszawie na Nowogrodzką powinni pamiętać, że Kaczyński jako lider partii stara się bronić obowiązującego obecnie w Polsce kompromisu aborcyjnego.

18:00

17:55

Ratusz podaje, że w proteście w Warszawie bierze udział ok. 55 tys. osób.

 

17:52

Demonstrujący niosą m.in. takie transparenty:

17:48

Tak wygląda obecnie siedziba PiS.

 

17:45

Marsz w Warszawie ruszył dalej. Ok. 18 czoło marszu powinno dotrzeć pod siedzibę PiS. Kobiety, które odpaliły race zostały wypuszczone po interwencji posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus - informuje TVN24.

17:34

Marsz w Warszawie cały czas stoi - demonstranci krzyczą w kierunku policjantów "Policyjna prowokacja!" i "Zostawcie je". Słychać też okrzyki "Zdejmij mundur, przeproś matkę".

17:31

Poseł PO Bartosz Arłukowicz przypomina wszystkim, że "Czarny piątek" ma miejsce również w Szczecinie.

 

17:29

W okolicach ronda Dmowskiego policja zatrzymała kobiety, które odpalały race. Marsz na chwilę zatrzymał się domagając się, by policjanci zostawili demonstrantki.

17:16

 

17:12

 

17:06

Takie transparenty widać dziś na ulicach Warszawy.

16:47

Idące ulicami Warszawy kobiety krzyczą: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość"

16:44

Wśród przeciwniczek dzisiejszego protestu jest m.in. była szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska:

 

16:35

Demonstracja pod Sejmem zakończyła się. Teraz - jak stwierdziła jedna z przemawiających na proteście - uczestniczki przenoszą się pod "siedzibę zła". Demonstracja ma przenieść się na ul. Nowogrodzką, gdzie znajduje się siedziba PiS.

16:34

W XXI wieku nikt nie ma prawa zmuszać kobiety ustawą do rodzenia dzieci - pisze na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

16:25

W proteście bierze udział przewodnicząca Nowoczesnej:

 

16:22

Pod Sejmem pojawiły się działaczki partii Razem.

 

16:20

A tak wygląda "Czarny piątek" w Katowicach:

 

16:19

W warszawskim proteście uczestniczą - zgodnie z zapowiedziami - posłanki Nowoczesnej.

 

16:18

A we Wrocławiu na rynku demonstranci krzyczą "Wolny wybór!".

16:17

Kobiety protestują też w Poznaniu, gdzie skandują "Zatrzymamy piekło kobiet"

 

16:14

 

16:10

Pod Sejmem, gdzie rozpoczęła się demonstracja, widać takie transparenty:

16:06

Pod Sejmem są też politycy.

 

15:42

Niezależnie od maszerujących z ul. Miodowej uczestników protestu - pod Sejmem zbierają się już osoby, które to właśnie tutaj rozpoczną demonstrację.

 

15:40

Uczestnicy protestu na Krakowskim Przedmieściu zatrzymały się przed Kościołem Św. Anny.

15:30

Uczestniczki "Czarnego piątku" maszerują pod Sejm. Słychać okrzyki "wyobraź to sobie, kobieta to człowiek". Obecnie protestujące są na Krakowskim Przedmieściu.

15:21

"W piątek 23 marca Nieziemskie Kobiety zakładają białe ciuchy. Cokolwiek znajdzie się w szafie!" - czytamy na profilu akcji „Biały Piątek” na Facebooku. To alternatywna wobec "Czarnego piątku" akcja organizowana przez środowisko pro-life.

15:20

Joanna Kluzik-Rostkowska przekonuje, że Lech Kaczyński nie popierałby zaostrzenia przepisów ws. aborcji.

15:19

Pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej rozpoczęła się demonstracja uczestniczek "Czarnego piątku".

14:52

BBC pisząc o proteście w Polsce zwraca uwagę, że od ustawy obowiązującej obecnie w Polsce bardziej surowe jest jedynie prawo w Watykanie i na Malcie, gdzie aborcja jest całkowicie zakazana (na świecie jest sześć krajów zakazujących całkowicie aborcji). Restrykcyjne prawo aborcyjne obowiązuje też w Irlandii Północnej, San Marino, w Liechtensteinie i Andorze oraz w Irlandii, gdzie jednak w maju odbędzie się referendum, w którym prawdopodobnie Irlandczycy opowiedzą się za złagodzeniem przepisów dotyczących aborcji.

14:51

Solidarność z protestującymi Polkami wyraziło na Twitterze Amnesty International.

 

14:50

Dzisiejszy protest w Warszawie organizowany jest przez organizację Akcja Demokracja oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Kobiety będą demonstrować w kilku miejscach Warszawy. O 15 zbiorą się pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej, skąd przejdą na rondo Dmowskiego. O godzinie 16 rozpocznie się protest pod Sejmem, skąd uczestniczki i uczestnicy mają przejść na ul. Nowogrodzką, pod siedzibę PiS, gdzie demonstrację zaplanowano na godzinę 18.

14:49

Do udziału w "Czarnym piątku" zachęca m.in. posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która mówiła o tym w czwartkowym programie #RZECZoPOLITYCE.

 

14:48

Czarny piątek dotarł też do Brukseli.

 

14:47

Zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego zwracają jednak uwagę, że konstytucja w artykule 38 "zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Ich zdaniem oznacza to, że człowiek powinien być chroniony od momentu poczęcia.  

14:46

Kwestię aborcji w Polsce reguluje obecnie ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jej uchwalenie było efektem tzw. kompromisu aborcyjnego.

14:45

O odrzucenie projektu "Zatrzymaj aborcję" zaapelowali do polskiego parlamentu eksperci ONZ, którzy uważają, że projekt ten narusza prawa człowieka i godzi w godność kobiet narażając je na nieludzkie traktowanie.

14:44

Sejm w tym roku zajmował się również projektem liberalizującym ustawę aborcyjną autorstwa komitetu Ratujmy Kobiety. Ten projekt został jednak odrzucony już w I czytaniu wskutek m.in. absencji kilkudziesięciu posłów Nowoczesnej i PO w trakcie głosowania.

14:42

O jak najszybsze procedowanie projektu "Zatrzymaj aborcję" wezwali w niedzielę przedstawiciele polskiego Episkopatu. We wtorek projekt pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości.

14:41

Projekt "Zatrzymaj aborcję", przeciwko któremu w piątek demonstrują kobiety zakłada wykreślenie drugiej przesłanki do legalnej aborcji - czyli tzw. aborcji eugenicznej. To uczyniłoby polską ustawę ws. aborcji jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw regulujących tę kwestię na świecie.

14:40

Obecnie w Polsce aborcja dozwolona jest w trzech przypadkach:

- Gdy ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki, co stwierdza lekarz. Aborcji w tej sytuacji można dokonać do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza łonem matki;

- Gdy istnieją przesłanki na istnienie ciężkich, nieodwracalnych upośledzeń płodu lub nieuleczalnych chorób zagrażających jego życiu. Taką sytuację stwierdza lekarz a sam zabieg może być również przeprowadzony zanim płód osiągnie zdolność samodzielnego egzystowania poza łonem matki.

- Lub gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego). Tę przesłankę musi stwierdzić prokurator, czyn więc powinien być zgłoszony odpowiednim organom.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA