fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Reforma prokuratury: mniej obowiązków, nowy szef - minister

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Najbliższe miesiące dużo przyniosą prokuraturze. Nie tylko odpadną jej obowiązki z nowym procesem karnym, ale jeszcze dostanie nowego szefa – ministra.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, zdecydował niedawno, że wycofuje się z wprowadzonej w lipcu tego roku reformy procesu karnego.Ta wiadomość nie tylko nie zmartwiła, ale wręcz ucieszyła prokuratorów.

Nic w tym dziwnego, bo od początku apelowali, że reforma jest potrzebna, ale trzeba ją wprowadzać ostrożnie i powoli. Prokuratura ma teraz jednak na głowie inne zmiany, a w zasadzie niepewność. Do końca grudnia 2015 r. prezydent Andrzej Duda powinien wybrać nowego prokuratora generalnego.

Kandydatów jest dwóch: Krzysztof Karsznicki, wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa, i Laura Łozowicka, która wygrała konkurs przed Krajową Radą Prokuratury. Prezydent wybrać powinien, ale wszystko wskazuje na to, że wybierać nie zamierza. Powód? Prawo i Sprawiedliwość w programie wyborczym zapisało wyraźnie, że jeśli wygra wybory, to połączy na nowo funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Projekt ustawy podobno jest już prawie gotowy. Wszystko wskazuje wi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA