fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Chiny wprowadzą sankcje wobec USA za Tajwan

AFP
Chiny wprowadzą sankcje wobec Lockheeda Martina, Boeing Defense, Raytheona i innych firm z USA za sprzedaż Tajwanowi sprzętu wojskowego — ogłosił w Pekinie rzecznik MSZ, Zhao Lijian.

Chiny będą w ten sposób bronić narodowych interesów — dodał, ale nie wyjaśnił, jaką formę będą mieć te sankcje — informuje Reuter.

— Dla ochrony naszych narodowych interesów Chiny postanowiły podjąć niezbędne działania i zastosować sankcje wobec firm Lockheed Martin, Boeing Defense, Raytheon oraz wobec osób i firm, które źle postępowały w procedurze sprzedaży broni — powiedział rzecznik Zhao. 

Departament Stanu zatwierdził możliwą sprzedaż Tajwanowi trzech systemów obronnych: czujniki, pociski rakietowe i sprzęt artyleryjski, za łączną sumę 1,8 mld dolarów — ogłosił Pentagon w minionym tygodniu.

Pekin traktuje Tajwan jako zbłąkaną prowincję, którą chce przywrócić pod swą kontrolę, w razie konieczności z użyciem siły. Chiny nakładały w przeszłości sankcje na Lockheeda Martina i inne firmy amerykańskie za sprzedaż broni Tajwanowi, choć nie wiadomo, w jakiej formie.

USA, jak większość krajów, nie ma stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale Waszyngton jest zobowiązany prawem do dostarczania wyspie środków do własnej obrony. Administracja Trumpa zwiększyła wsparcie dla Tajwanu sprzedażą broni i wizytami wyższych przedstawicieli władz, zwiększając napięcia w stosunkach z Pekinem, wywołane wcześniej przez różnice stanowisk co do Morza Południowochińskiego, Hongkongu, praw człowieka i handlu.

Rzecznik Boeinga poinformował w emailu, że partnerstwo koncernu z chińskim środowiskiem lotniczym ma długofalowe korzyści i Boeing jest do niego przywiązany. Lockheed Martin wyjaśnił z kolei, że jego wszystkie międzynarodowe umowy sprzedaży sprzętu wojskowego są ściśle regulowane przez rząd USA, a jego obecność w Chinach jest ograniczona. Raytheon nie odezwał się.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA