fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Donald Trump zdecydował o wycofaniu wojsk USA z Somalii

AFP
Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu wojsk z Somalii. Wśród mieszkańców afrykańskiego kraju wywołało to niepokój. Zaapelowali do prezydenta-elekta Joe Bidena o cofnięcie tej decyzji.

"Decyzja USA o wycofaniu wojsk z Somalii na tym decydującym etapie udanej walki z al-Shabaab i ich globalną siecią terrorystyczną jest godna pożałowania" - przekazał senator Ayub Ismail Yusuf.

"Oddziały amerykańskie wniosły ogromny wkład i miały ogromny wpływ na szkolenie i skuteczność operacyjną somalijskich żołnierzy" - dodał członek Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Somalii. W swoim wpisie na Twitterze krytykującym decyzję Donalda Trumpa oznaczył Joe Bidena.

Do 15 stycznia z Somalii wyjedzie około 700 amerykańskich żołnierzy. W tym miesiącu w kraju mają zostać przeprowadzone wybory parlamentarne, a na początku lutego wybory krajowe.

Wojska amerykańskie przebywają w Somalii, głównie wspierając somalijskie siły specjalne znane jako Danab w operacjach przeciwko al-Shabaab, których ataki w takich krajach jak Kenia i Uganda doprowadziły do śmierci setki cywilów, w tym Amerykanów.

Ahmed Abdullahi Sheikh, były dowódca Danab, uważa, że decyzja Amerykanów będzie miała ogromny wpływ na walkę z terroryzmem.

Powiedział, że walczył u boku sił amerykańskich, a podczas jego dowództwa zginęło dwóch Amerykanów i ponad stu jego ludzi. Dodał, że zarówno siły amerykańskie jak i somalijskie były przeciwne wycofaniu się.

Wojna domowa w Somalii trwa od 1991 roku. Pojawienie się sił pokojowych w 2008 roku pozwoliło na utworzenie struktur rządowych i reformację wojska.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA