fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Nadzieja Demokratów porównuje retorykę Trumpa do III Rzeszy

AFP
Beto O’Rourke, który chce uzyskać nominację demokratów w wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku, porównał retorykę Donalda Trumpa w sprawie migrantów z Ameryki Łacińskiej do używanej przez nazistów w czasach III Rzeszy.

O’Rourke, były kongresmen z Teksasu, swój komentarz wygłosił podczas czwartkowego wiecu Sioux City, w stanie Iowa. Ocenił, że uwagi Trumpa o Meksykanach w ostatnich latach pasowałyby do tych, używanych w hitlerowskich Niemczech.

- Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby w Trzeciej Rzeszy inne istoty ludzkie zostały opisane jako plaga, jako karaluchy, jako szkodniki, które należy zabić. Ale aby to robić w 2017 lub 2018 roku w Stanach Zjednoczonych, to nie ma sensu - powiedział. Przypomniał przy tym, słowa prezydenta USA, według którego Meksykanie "sprowadzają narkotyki i przestępczość do USA oraz są gwałcicielami".

- Nazywanie ludzi plagą jest czymś, czego moglibyśmy się spodziewać w nazistowskich Niemczech - dodał później O’Rourke. Jako inne przykłady usprawiedliwiające kontrowersyjne porównanie wspomniał "opisywanie imigrantów, którzy mają historię popełniania przestępstw z użyciem przemocy jako ludzi na niższym poziomie niż rdzenni Amerykanie - gwałciciele i przestępcy", "próby zakazania muzułmanom ich religii" czy "umieszczanie dzieci w klatkach".

Użytkownicy Twittera byli podzieleni komentarzami nadziei demokratów. Niektórzy chwalili O’Rourke za „mówienie jak jest”, podczas gdy inni wyśmiewali jego komentarze, ich zdaniem zaniżające poziom debaty.

Źródło: rp.pl/ Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA