fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tajemnice mego ojca – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Marta Herling podczas tegorocznej edycji Imienin Jana Kochanowskiego. Warszawa, 29 lipca 2019
Fotonova
Zdecydowanie antykomunistyczne poglądy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego utrudniły mu zaistnienie na rynku francuskim i włoskim. Nie pomogło mu nawet poparcie i uznanie Alberta Camusa. – Proponowano nawet wyrzucenie go z Włoch – wspomina Marta Herling.

Mieszkająca na stałe w Neapolu Marta Herling odwiedziła Polskę na zaproszenie Biblioteki Narodowej. Była gościem specjalnym organizowanej przez nią tegorocznej edycji corocznego festiwalu literackiego Imieniny Jana Kochanowskiego.

Okazją do zaproszenia jest uchwalony przez Sejm Rok Herlinga-Grudzińskiego w stulecie jego urodzin, wydanie pierwszego tomu korespondencji z Jerzym Giedroyciem, a także wcześniejsza premiera „Dziennika 1957–58", czyli intymnych zapisków 38-letniego wówczas Herlinga w trudnym okresie jego życia.

Potyczki z Giedroyciem

W twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919–2000), autora „Innego świata" i „Dziennika pisanego nocą", który wraz z opowiadaniami ilustrowanymi Jana Lebensteina publikował pod koniec życia na łamach „Plusa Minusa", można wyróżnić dwa zasadnicze nurty: opis totalitaryzmu i próbę wyjaśnienia tajemnicy istnienia. Grudziński znacząco podkreślał też uwagę, że powinnością twórcy jest dawanie świadectwa....

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA