fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kindziuk. Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła w mundurze Wojska Polskiego
Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie
Odzyskanie przez Polskę niepodległości przyniosło Wojtyłom stabilizację. W listopadzie 1918 roku Kadra Zapasowa Pułku Wadowickiego na stałe powróciła już do Wadowic. Wiadomo było, że oznacza to zakończenie tułaczki.

Na przełomie października i listopada 1918 roku wobec nowej sytuacji międzynarodowej, czyli rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec, Polacy coraz wyraźniej zdawali sobie sprawę, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska, a co za tym idzie – utworzenie polskiego wojska.

Wadowice jako pierwsze 7 października 1918 roku Rada Regencyjna w wydanym w Warszawie orędziu do narodu polskiego proklamowała utworzenie niepodległej Polski, 12 października wydała dekret o przejęciu władzy zwierzchniej nad wojskiem i zalecała natychmiastowe zaprzysiężenie.

„W dekrecie tym Rada postanowiła wprowadzić natychmiast nową rotę przysięgi, w której żołnierze ślubować mieli Państwu Polskiemu i Radzie Regencyjnej jako tymczasowej zastępczyni przyszłej władzy zwierzchniej Państwa Polskiego" (cyt. za W. Milewska, J.T. Nowak, M. Zientara, „Legiony Polskie 1914–1918").

Z chwilą zaprzysiężenia wojsko miało przejść pod władz...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA