fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak Covid wpływa na inwestycje zagraniczne

AdobeStock
Można przypuszczać, że inwestycje napływające do Polski zmaleją w mniejszym stopniu niż na świecie, gdzie średni spadek jest prognozowany w tym roku na 40 proc.

Istota zagranicznych inwestycji bezpośrednich (ZIB) sprowadza się do inwestowania w rozwój przedsięwzięć gospodarczych poza granicami kraju rejestracji firmy z myślą o dłuższym zaangażowaniu się w prowadzenie działalności produkcyjnej lub usługowej w celu uzyskania korzyści najczęściej wiązanych z realizacją zysków. Zagraniczne inwestycje bezpośrednie są jednym z dwóch najbardziej widocznych i najczęściej komentowanych przejawów globalizacji.

Korzyści i zagrożenia związane z ZIB

Podmiot dokonujący inwestycji uzyskuje wynagrodzenie w postaci zysku, podobnie jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej na rynku macierzystym. Motywem podejmowania przez niego działań za granicą jest często rozszerzenie dostępu do rynków zbytu, do tańszych lub strategicznych zasobów, możliwości obniżki kosztów dzięki tańszym komponentom. Korzyści z ZIB odnoszą także indywidualne podmioty w kraju goszczącym, współpracujące z inwestorami zagranicznymi, poprzez dostawy kompon...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA