fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Ranking kancelarii prawnych 2016: multiprawnicy

Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
materiały prasowe
Od paru lat obserwuję, jak prawnicy pracujący w kancelariach „przepoczwarzają się" w... multiprawników. Nie wystarczy dziś bowiem znać się tylko na prawie.

Sprawdź wyniki Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016

Oto prawnik Pro Bono 2016

Zobacz galerię Rankingu Kancelarii Prawniczych 2016

Trzeba się znać także, a może nawet przede wszystkim – na biznesie. Czyli również na finansach, technologiach, zarządzaniu, sprzedawaniu... Przewidywać rozmaite ryzyka na przyszłość – nie tylko prawne, ale i gospodarcze czy polityczne. Długo by wymieniać. Jedno jest pewne – prawnicy nie odpowiadają już wyłącznie za bezpieczeństwo prawne, ale także za opłacalność danego przedsięwzięcia.

Gdzie mają najwięcej pracy? Na pewno nadal sporo się dzieje w nieruchomościach – w tym roku po raz pierwszy wyłoniliśmy tu wiodące transakcje rynkowe. Kancelarie wciąż prowadzą masę sporów sądowych oraz arbitrażowych. W cenie jest obsługa spraw związanych z e-commerce, technologiami i rynkiem medycznym. Wciąż dobrze się mają zamówienia publiczne. A klienci kancelarii coraz skuteczniej chronią swoją własność intelektualną – nie tylko prawa autorskie, lecz także patenty oraz znaki towarowe.

W biznesie nie zawsze jest różowo, więc coraz więcej spraw to te karne gospodarcze czy karne skarbowe. Dlatego w tegorocznej edycji rankingu postanowiliśmy wyróżnić kancelarie zajmujące się prawem karnym dla biznesu.

Jednak to, co cieszy najbardziej, to coraz większa aktywność polskich prawników za granicą. Widać to wyraźnie w rynkowej części naszego zestawienia, gdzie po raz pierwszy pojawiły się transakcje transgraniczne. Spółka z Grajewa przejmująca swoją spółkę matkę z Niemiec? Dla naszych prawników to bułka z masłem!

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA