fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

Sasin: Problemem jest brak zaangażowania lekarzy. Medycy: Czy to oficjalne stanowisko polskiego rządu?

Jacek Sasin
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Lekarze chcą wiedzieć, czy rząd uważa, że są za mało zaangażowani w zwalczanie pandemii. I piszą oficjalny list do premiera Mateusza Morawieckiego.

„W związku ze słowami Pana Ministra Jacka Sasina, wypowiedzianymi w Programie 1 Polskiego Radia: „oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby brak zaangażowania personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego (…). Część tych obowiązków wykonywać nie chce (…) ze strachu przed epidemią”, prosimy o udzielenie odpowiedzi, czy wypowiedziane przez Pana Jacka Sasina słowa są oficjalnym stanowiskiem Rządu Rzeczpospolitej Polskiej” – napisali w liście do premiera prezesi okręgowych izb lekarskich.

W wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia Jacek Sasin mówił, że rząd zabezpieczył wszystkie środki, a problemem jest brak zaangażowania medyków.

Dowiedz się więcej: Sasin: Część lekarzy nie chce wykonywać obowiązków

- Trudno nawet skomentować próby przerzucania odpowiedzialności za niewydolny system na lekarzy. Oczywiste jest, ze sytuacja w ochronie zdrowia się pogarsza. Nie poprawią jej absurdalne tezy o braku chęci niesienia pomocy przez lekarzy. Oczekujemy od polityków określenia długofalowej strategii i skutecznego działania, a nie zrzucania odpowiedzialności na medyków, którzy są przecież z pacjentami w trakcie całej pandemii – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Stanowisko w sprawie wypowiedzi Jacka Sasina wydał także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. W liście do premiera zauważa, że podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne.

Zaznaczył, że chociaż z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim jest w stałym kontakcie (jest członkiem powołanego we wrześniu siedmioosobowego zespołu ds. opiniowania zmian w ochronie zdrowia), nie miał sygnałów, że lekarze nie chcą wykonywać swoich obowiązków w czasie pandemii.

„Wprost przeciwnie, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie podkreślało zaangażowanie personelu medycznego w walce z epidemią. Nie wiem, skąd zatem Pan Premier – stojąc na czele resortu aktywów państwowych – czerpał swą wiedzę w tym zakresie” – napisał prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA