fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Pokazać cud w Ossowie

Wizualizacja Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie przygotowana przez pracownię Czesława Bieleckiego
materiały prasowe
Samorząd przygotowuje się do rocznicy bitwy. Czy powstanie też muzeum?

Władze Wołomina tworzą samorządowy komitet na rzecz upamiętnienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Pomysłodawczynią jest burmistrz Elżbieta Radwan. To inicjatywa ponadpartyjna, a jej celem jest zorganizowanie w przyszłym roku obchodów bitwy z udziałem przedstawicieli ok. 70 samorządów, których historia dotyka walk prowadzonych z bolszewikami w 1920 r.

Inicjatorzy akcji zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy „o rozważenie możliwości przewodniczenia" tej inicjatywie. W piątek taki list zostanie wysłany do Kancelarii Prezydenta RP. Burmistrz Wołomina zakłada, że kulminacyjnym punktem obchodów będzie otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.

Projekt czeka

Samorządowcy mają nadzieję, że zostanie przełamany impas w sprawie budowy tego muzeum. O jego powstaniu mówi się co najmniej od dwóch lat, ale na razie nie zrobiono nic, aby placówka powstała. I to pomimo że – jak ustaliła „Rzeczpospolita" – decyzja o przyspieszeniu budowy muzeum zapadła w trakcie sierpniowego spotkania w centrali PiS na Nowogrodzkiej. Uczestniczyli w nim m.in. szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak i architekt Czesław Bielecki.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że za kwestię budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej odpowiada MON, i dodaje, że ma nadzieję, że resort obrony temu zadaniu „podoła".

– Muzeum jest przygotowywane. W jakiej formie będzie otwarte w 2020 r., trudno mi powiedzieć, ja wspierałem tę inicjatywę – myślę tutaj o pomyśle Czesława Bieleckiego, która jest trochę zmniejszona, w porównaniu z pierwszymi założeniami. Ossów ma być głównym muzeum, który rząd polski ma wspierać – mówi nam Gliński.

Dodaje, że ma też nadzieję, że władze Warszawy podejmą decyzję w sprawie budowy pomnika Bitwy Warszawskiej. – Resort kultury wspiera budowę izby pamięci poświęconej bitwie, która ma powstać w Radzyminie – podkreśla.

Największym problemem jest odwlekana w czasie budowa w Ossowie. Do dzisiaj nie wiadomo, kiedy muzeum zostanie otwarte.

Projekt kompleksu memorialnego w Ossowie został wybrany do realizacji w tzw. konkursie idei już latem 2017 r. i szef resortu obrony Antoni Macierewicz ogłosił to 15 sierpnia tamtego roku. Wedle projektu przygotowanego przez pracownię architekta Czesława Bieleckiego na całość założenia architektonicznego mają się składać dwa zespoły obiektów. Tworzy je muzeum na wzgórzu górującym nad polem bitwy z trybunami. Pomiędzy dwoma Masztami Stulecia zaplanowana jest Aleja Zwycięstwa prowadząca na zadaszony taras. Z planów wynika, że drugą częścią kompleksu memorialnego ma być otoczony murem Ogród Pamięci Poległych z 600 obeliskami oraz ołtarz polowy lub scena z amfiteatralnym placem. Za pierwszą część inwestycji odpowiada resort obrony, za drugą wołomiński samorząd.

Trwają czynności

Jak ustaliliśmy, od tego czasu projekt ewoluował. Muzeum zaplanowane jest na wzgórzu w całości należącym do Skarbu Państwa. Samorząd wołomiński planuje zaś przenieść kolidującą z inwestycją siedzibę straży pożarnej.

MON nie odpowiedział nam jednak na pytania: kiedy zostanie wyłoniony wykonawca kompleksu w Ossowie, kiedy zostanie wbita tzw. pierwsza łopata pod budowę obiektu muzealnego, wmurowany kamień węgielny, a także jakie środki są zaplanowane w tym roku na tę inwestycję, a jakie w przyszłym? Nie odpowiedziano także czy w przyszłym roku budynek zostanie udostępniony dla zwiedzających.

Resort tłumaczy jedynie, że „proces budowy oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie przebiega zgodnie z procedurami formalnoprawnymi".

„Obecnie trwają czynności inwestorskie. W sierpniu br. Muzeum WP zawarło umowę ze Stołecznym Zarządem Infrastruktury na wykonanie czynności zastępstwa inwestycyjnego. W październiku ogłoszono przetarg nieograniczony na opracowanie aktualizacji Programu Inwestycji oraz wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Termin otwarcia ofert określono na 2 grudnia br. Podjęte działania mają za zadanie doprowadzenie do uzyskania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenie procedur przetargowych" – czytamy w odpowiedzi MON.

Wygląda na to, że na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej muzeum nie będzie. Chyba że zdarzy się cud.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA