fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzea

Reprezentacyjny Wawel czeka na zwiedzających

materiały prasowe
Od soboty 27 czerwca Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie zaprasza do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich.

Dwa tygodnie wcześniej udostępnił Prywatne Apartamenty Królewskie. Teraz nadeszła pora  na otwarcie najważniejszej części wawelskich wnętrz po długiej przerwie z powodu pandemii.

Można znów zwiedzać Salę Poselską i Senatorską ze słynną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta, królewskimi portretami, obrazami mistrzów włoskich i holenderskich z XV/XVII wieku.

Na trasie zwiedzania II piętra przybyły nieeksponowane dotychczas trzy obrazy: tondo „Adoracja Dzieciątka” namalowana na drewnie topolowym, portret króla Władysława IV oraz „Kapitulacja wojsk moskiewskich w roku 1634”, przedstawiający jeden z kluczowych epizodów wojny Rzeczypospolitej z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Po raz pierwszy będzie też można przyjrzeć się dokładnie legendarnym głowom wawelskim dzięki ustawionemu w Sali Poselskiej lustru.

Atrakcją są także dołączone do trasy zwiedzania niedostępne dotychczas Gabinety: Kolekcjonera oraz  Holenderski. Pierwszy zaaranżowano na wzór gabinetów sztuki i osobliwości popularnych w środowisku antwerpskich kolekcjonerów i miłośników sztuki od początku wieku XVI. Zgromadzono tu nie tylko obrazy (najbardziej interesujące to tryptyk ze sceną Epifanii oraz Zmartwychwstanie Bartholomeusa Bruyna), rzeźby, grafikę i dzieła rzemiosła artystycznego, ale również kamienie półszlachetne i muszle.

A w Gabinecie Holenderskim, wzorowanym na holenderskich wnętrzach wieku XVII, prezentowana jest kolekcja 49 obrazów malarstwa flamandzkiego i holenderskiego z XVII i XVIII wieku.

Od przyszłego  tygodnia w Sali Wielkorządcy Zamku Królewskiego wystawiony zostanie także najnowszy nabytek  - renesansowy klejnot z przedstawieniem Tarkwiniusza i Lukrecji  - kobiety mężnej, strażniczki praw - fundamentu dobrze rządzonego państwa. Złoty klejnot z rubinami i perłami pierwotnie służył jako brosza do ozdoby męskiego kapelusza, a po zmianie mody przechowywano go w gabinetach sztuki i osobliwości, tzw. kunstkamerach.

Oprawą muzyczną otwarcia Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na Wawelu jest 27 czerwca wieczorny koncert skrzypcowy Stanisława Słowińskiego, transmitowany na żywo na zamkowym Facebooku o godz. 18.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA