fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Popyt jest, tylko ziemi brak

materiały prasowe
Deweloperzy w całej Europie Środkowej chcą budować, ale mają problem z gruntami i kosztami wykonawstwa.

Prawie dwie trzecie deweloperów budujących w naszym regionie Europy spodziewa się stabilnego klimatu gospodarczego w najbliższym czasie, mimo pojawiających się opinii o możliwym spowolnieniu - wynika z pierwszej edycji badań Deloitte : Real Estate Confidence Survey for Central Europe (CE)". Raport powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród największych graczy na środkowoeuropejskim rynku nieruchomości: inwestorów, deweloperów, agencji nieruchomości i innych doradców obsługujący branżę.

Dla prawie czterech piątych firm głównym rynkiem jest Polska, dla 11 proc. Czechy, a dla 9 proc. Węgry.

38 proc. ankietowanych deweloperów w II półroczu planuje koncentrować się na stawianiu hoteli i mieszkań – korzystając z generowanego przez szybki rozwój gospodarczy państw popytu na hotele biznesowe oraz trendu kupowania mieszkań na wynajem. 25 proc. wskazało biurowce, 19 proc. obiekty handlowe, a 13 proc. magazyny. 6 proc. przypadło na inne inwestycje, przede wszystkim prywatne akademiki.

Niemal dwie trzecie firm wymienia zakup ziemi pod inwestycje jako główne wyzwanie. Budowlany boom powoduje, że atrakcyjnych i gotowych do szybkiej zabudowy parceli na rynku jest coraz mniej, a ceny rosną. Deweloperzy radzą sobie m.in. decydując się na projekty związane z rewitalizacją działek poprzemysłowych, czasem z historycznymi zabudowaniami.

19 proc. ankietowanych jako problem wskazało rosnące koszty budowy i pracy. 13 proc. wskazało na problem z pozyskiwaniem finansowania.

W efekcie ponad połowa przedsiębiorców spodziewa się słabszych marż w 2019 r. Może się to przełożyć na niższą aktywność deweloperów oraz wyższe ceny i stawki dla nabywców i najemców.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA