fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Prezydent Estonii w redakcji „Rzeczpospolitej”

Fotorzepa, Robert Gardziński
Prezydent Kersti Kaljulaid dziś po południu odwiedziła naszą redakcję, by udzielić wywiadu dla „Rzeczpospolitej” i rp.pl.

Prezydent Kaljulaid przebywa w czwartek z wizytą roboczą w Warszawie, rano spotkała się z prezydentem Polski.

Estonia była pierwszym krajem, który po wyborze na prezydenta odwiedził Andrzej Duda (23 sierpnia 2015 roku, wtedy jeszcze głową państwa był tam Toomas Hendrik Ilves).

Dziś prezydenci wzięli udział w forum "Polska-Estonia. Wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ". Od 1 stycznia Estonia przejmuje po Polsce na dwa lata miejsce przeznaczone dla naszego regionu w Radzie.

Kersti Kaljulaid przejęła urząd prezydenta najmniejszego państwa bałtyckiego (1,3 mln mieszkańców; 45,2 tys. km kw.) 10 października 2016 roku, tydzień po wyborze przez parlament.

Dużo wcześniej miała krótki epizod polityczny, przez trzy lata należała do konserwatywnej partii Związek Ojczyzny (Isamaaliit). Od 2004 przez kilkanaście lat reprezentowała Estonię w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu.

Skończyła studia na najsławniejszej estońskiej uczelni Uniwersytecie w Tartu - w zakresie genetyki, a potem zarządzania. Pracowała w banku i była szefową państwowej spółki energetycznej.

Rozmowa z prezydent Kersti Kaljulaid ma dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa w regionie, przyszłości NATO i UE, stosunków polsko-estońskich. Ukaże się za kilka dni na łamach "Rzeczpospolitej" i w rp.pl.

Pani prezydent Estonii jest pierwszym przywódcą innego państwa, który pojawił się w redakcji „Rzeczpospolitej” przy ulicy Prostej 51 w Warszawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA