fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Jacek Hugo-Bader udawał czarnoskórego. Jest skarga

Twitter
Do Rady Etyki Mediów trafiła skarga w sprawie materiału dziennikarza "Gazety Wyborczej". Jacek Hugo-Bader ucharakteryzował się na czarnoskórego mężczyznę, by przeprowadzić prowokację podczas Marszu Niepodległości w Warszawie.

Dziennikarz i reportażysta Jacek Hugo-Bader w czasie Marszu Niepodległości wyszedł na ulice Warszawy, aby przeprowadzić eksperyment. "W celach reporterskich" ucharakteryzował się na czarnoskórego mężczyznę.

"Zmienić kolor, zostać Murzynem, normalnym Afropolakiem z czarną jak noc listopadowa mordą, mazowieckim bambusem, brudasem, asfaltem, nizinnym Makumbą krótkowłosym z Grochowa" - postanowił, jak sam opisał w "Dużym Formacie" Jacek Hugo-Bader. Czytaj więcej

W imieniu czarnoskórego uczestnika Marszu Niepodległości, dr Bawera Aondo-Akaa, skargę do Rady Etyki Mediów złożyli prawnicy Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

„Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji  bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia” - napisali w skardze prawnicy Ordo Iuris.

- W naszym przekonaniu, poprzez publikację tego artykułu, tak dziennikarz jak i wydawca naruszyli zasady rzetelnego dziennikarstwa, w szczególności zaś zasady prawdy, obiektywizmu, szacunku i tolerancji oraz  oddzielenia informacji od komentarza – mówi adwokat Jerzy Kwaśniewski, Wiceprezes Ordo Iuris i pełnomocnik dr. Bawera Aondo-Akaa.

Pokrzywdzony nie wyklucza podjęcia innych kroków prawnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA