fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

MŚ w Rosji

Tęczowa flaga LGBT przemycona do Rosji

thehiddenflag.org
Sześcioro działaczy LGBT z całego świata "przemyciło" do Rosji podczas trwania mundialu tęczową flagę. Nosili koszulki drużyn grających w mistrzostwach świata w kolorach układających się w barwy flagi.

W Rosji demonstrowanie pod tęczową flagą jest zabronione zgodnie z przepisami z 2013 roku, które zakazały rozpowszechniania "gejowskiej propagandy" wśród osób poniżej 18 roku życia.

Czytaj także: Flaga oznacza moc i siłę

Sześcioro aktywistów LGBT - Marta Márquez z Hiszpanii, Eric Houter z Holandii, Eloi Pierozan Junior z Brazylii, Meksykanin Guillermo Leó, Vanesa Paola Ferrario z Argentyny oraz Mateo Fernández Gómez z Kolumbii postanowiło wesprzeć rosyjskie środowisko gejowskie.

Ubrani w różnokolorowe koszulki drużyn, które (z wyjątkiem Holandii) grały podczas mistrzostwa świata w Rosji pojawili się w najbardziej uczęszczanych i znanych miejscach moskiewskiej stolicy. Koszulki układały się w barwy tęczowej flagi LGBT - czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.

Termin tej manifestacji również nie został wybrany przypadkowo. Czerwiec, w którym zaczęły się mistrzostwa, to Miesiąc Dumy środowiska LGBT, to wtedy właśnie odbywają się na niemal całym świecie Parady Równości.

Realizowany przez nich projekt #TheHiddenFlag (ukryta flaga) miał zwrócić uwagę na sytuację osób ze środowiska LGBT w Rosji, która nie zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.  Choć prawo nie zakazuje kontaktów homoseksualnych, za jakiekolwiek manifestowanie odmiennej orientacji grozi kara więzienia. W Czeczenii za kontakty homoseksualne grozi śmierć.

Na początku XXI wieku w rosyjskiej Dumie pojawiały się projekty ustaw przywracające karanie za homoseksualizm, ale wszystkie - ostatni w 2005  roku - zostały odrzucone ze względu na niezgodność z konstytucją.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA