fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Bez pensji i pracy do końca roku. Kara za odmowę szczepienia

PAP/EPA/Daniel Dal Zennaro
Pięcioro pracowników lokalnej placówki świadczącej usługi medyczne, ASL w Brindisi, zostało ukaranych odebraniem uposażenia i zawieszeniem w wykonywaniu obowiązków zawodowych do końca roku. To kara za odmowę poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19.

Tak surową karę nałożono na cztery pielęgniarki i technika medycznego, pracowników Azienda Sanitaria Locale BR w Brindisi we włoskiej Apulii. Lekarz z tej samej placówki usłyszał ostrzeżenie.

Powodem jest konsekwentna odmowa poddania się szczepienia na koronawirusa, mimo wielokrotnych wezwań.

O zawieszeniu wynagrodzenia i zakazie wykonywania pracy do końca roku zdecydował dyrektor generalny filmy, Giuseppe Pasqualone.

Przez kilka ostatnich miesięcy ASL wielokrotnie wzywała swoich pracowników do przyjęcia szczepionki, w końcu najbardziej opornych wysłano na przymusowe urlopy.

21 maja pracownicy ci otrzymali kolejne wezwania na szczepienie, ale ponownie odmówili, stąd decyzja o zaostrzeniu sankcji dyscyplinarnych.

W niewielkim, niespełna 90-tysięcznym Brindisi wciąż niezaszczepionych pozostaje ok. 60 pracowników służby zdrowia. Powody odmowy każdego z nich są indywidualnie analizowane.

Przypadek zawieszenia pracowników z Brindisi wznowił dyskusje nad wolnością wyboru w przypadku szczepień. We Włoszech szczepienia nie są przymusowe, ale wiele osób zastanawia się, czy tę wolność powinni mieć pracownicy medyczni.

Lokalne władze, które spotykały się z taką sytuacją, stosują różne rozwiązania - od przydzielania niezaszczepionym pracownikom zadań niewymagających kontaktów z pacjentami, wysyłają ich na przymusowe urlopy, lub, co zdarzyło się po raz pierwszy właśnie w Brindisi - karzą zawieszeniem wypłat i zakazem wykonywania pracy.

Źródło: Corriere.it
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA