fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: 812 osób podłączonych do respiratorów

respirator w jednym z polskich szpitali
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła trzydziesty pierwszy dzień z rzędu i wynosi 812. Liczba osób objętych kwarantanną wzrosła o ponad 43 tysiące i przekroczyła 378 tys.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 10 091 osób. Od środy liczba pacjentów wzrosła o 652 - to najwyższy dotąd dobowy wzrost.

Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 3 553 i jest najwyższy od początku epidemii w naszym kraju.

Liczba pacjentów z COVID-19 rośnie nieprzerwanie od 28 dni.

Czytaj także:
Polska: 100 tys. zakażeń koronawirusem w 215 dni, potem w 17 dni

Obecnie 812 osób - o 55 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 7,2 proc., w ciągu tygodnia - o 59,8 proc.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca. Od tego czasu liczba osób wymagających respiratorów po raz pierwszy przekroczyła sto 26 września.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 43 288 i wynosi 378 348. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 82,3 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 47 314 osób (dobowy wzrost o 4,6 tys., tygodniowy - o 11,2 tys.).

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 3 320, w ciągu tygodnia - o 16 616 tys. Obie te wartości są rekordowo wysokie. Za ozdrowiałych uznano w sumie 102 204 zakażonych.

Od trzydziestu siedmiu dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Według danych z 21 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 4,10 mln próbek pobranych od ponad 3,94 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 48,3 tys. próbek dziennie.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 96 524.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA