fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce: Ponad 10 tys. zakażeń na Śląsku

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 27 365 - podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci 6 zakażonych osób. Liczba ofiar epidemii w Polsce wynosi 1172.

Najnowsze dane mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest w Polsce 2039 osób - o 158 więcej niż dzień wcześniej, o 180 mniej niż przed tygodniem.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wrosła o prawie 2 tys. i wynosi 84913. W ujęciu tygodniowym wzrost wynosi 6,4 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 19496 osób (dobowy spadek o 207, tygodniowy wzrost o 804).

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 198, w ciągu tygodnia - o 1,4 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 13196 zakażonych.

Według danych z 8 czerwca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 1,07 mln próbek pobranych od ponad 973 tys. osób. Najwięcej testów przeprowadzono w województwach mazowieckim (276 tys.), wielkopolskim (118 tys.) i śląskim (103 tys.), najmniej - w opolskim (8 tys.), lubuskim (14 tys.) i podkarpackim (20 tys.).

W porannym wtorkowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie nowym koronawirusem u kolejnych 205 osób. Nowe przypadki dotyczą 12 województw: śląskiego (126), małopolskiego (26), podlaskiego (15), świętokrzyskiego (14), opolskiego (6), pomorskiego (5), dolnośląskiego (4), lubelskiego (4), lubuskiego (2), kujawsko-pomorskiego (1), wielkopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort. Zgony odnotowano w Poznaniu, Łodzi, Zgierzu i Rybniku.

W poniedziałek ministerstwo informowało o 599 kolejnych zakażeniach (najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii) i 9 zgonach, w niedzielę przypadków było 575, zmarły cztery osoby.

W sumie koronawirusa wykryto w naszym kraju u 27 365 osób, 1172 zakażonych zmarło.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA