fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Aplikacja będzie śledzić mieszkańców Moskwy

AFP
Władze w Moskwie zaprezentowały aplikację mobilną śledzącą osoby, którym nakazano pozostać w domu z powodu epidemii koronawirusa.

W środę w Rosji wprowadzono kolejne obostrzenia. Obejmują one obecnie większą część kraju. Oficjalnie liczba odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 2777. W ciągu ostatniej doby potwierdzono kolejnych 440 zachorowań. Łącznie zmarły 24 osoby.

Najwięcej chorych jest w Moskwie. W niedzielę w stolicy Rosji ogłoszono częściowe zamknięcie miasta. Mieszkańcy mogą opuszczać swoje domy tylko w celu zrobienia zakupów żywnościowych lub leków. Mogą także udać się do lekarza, wyprowadzić psa i wyrzucić śmieci.

Przedstawiona przez ratusz aplikacja będzie śledziła lokalizację mieszkańców. Program nadal jest w fazie testów.

Trwają również prace nad wprowadzenie systemu kodów QR dla mieszkańców. W przypadku kontroli policji, każdy będzie mógł pokazać swój indywidualny kod.

W środę osiem południowych regionów Rosji wprowadziło podobne obostrzenia jak te, które obowiązują w Moskwie. Oznacza to, że ponad 60 z 80 regionów kraju jest obecnie zamkniętych.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA