fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Jak długo się zdrowieje po zakażeniu koronawirusem?

AFP
Osoby, u których zdiagnozowano chorobę wywołaną koronawirusem mogą wyzdrowieć po kilku dniach lub dopiero po kilku miesiącach. Wszystko zależy od tego, jak przebiega zakażenie.

Wraz ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem, na całym świecie rośnie również liczba osób, które pokonały chorobę COVID-19. Więcej niż połowa pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem wróciła już do zdrowia. Wskaźnik śmiertelności jest wciąż zmienny. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wynosi on w tej chwili około 3,4 proc.

W zdecydowanej większości przypadków infekcja przebiega łagodnie, a organizm dobrze sobie z nią radzi. Pojawiają się objawy podobne do tych, które występują w przebiegu przeziębienia lub grypy. Mogą one ustąpić po kilku dniach. Jeśli koronawirus zaatakuje płuca, trzeba się liczyć z dłuższym okresem powrotu do zdrowia.

- Wyleczenie choroby COVID-19 zajmuje nawet sześć tygodni – powiedział w rozmowie z CNN dr Michael Ryan ze Światowej Organizacji Zdrowia. Osoby z bardzo ciężką postacią infekcji dochodzą do siebie dopiero po kilku miesiącach. Są leczeni na oddziale intensywnej terapii, gdzie ich funkcje oddechowe wspomagają urządzenia do wentylacji płuc.

Jak wyjaśnił dr Ryan, powrót do zdrowia oznacza, że ??pacjent nie wykazuje już objawów i otrzymuje dwa kolejne negatywne wyniki testów w odstępie co najmniej jednego dnia. 

Z badania przeprowadzonego przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CCDC) wynika, że to ludzie starsi – szczególnie z chorobami przewlekłymi – są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i ciężki przebieg infekcji. Według danych CCDC prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby COVID-19 wzrasta wraz z wiekiem. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że jak dotąd większość osób, które zmarły w wyniku zakażenia, chorowała przewlekle, m.in. na nadciśnienie, cukrzycę lub choroby sercowo-naczyniowe.

Więcej

Ważny jest także zdrowy rozsądek.
W „Rzeczpospolitej” otworzyliśmy dostęp do treści dotyczących koronawirusa.
Czytaj więcej www.rp.pl/koronawirus

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA