fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Czaputowicz: Antypolonizm powinien być potępiany jak antysemityzm

AFP
- Ujawniło się zjawisko antypolonizmu, które jest zapewne związane z urazem pewnych środowisk wobec Polski. Rola Polski w czasie II wojny światowej jest nieznana w Izraelu - powiedział Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, w rozmowie z "Gazetą Polską".

W wywiadzie szef polskiej dyplomacji skomentował konflikt między Polską a Izraelem, dotyczący nowelizacji ustawy o IPN. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację i skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Czaputowicz powiedział, że choć Izrael postulował, by nowe prawo nie wchodziło w życie przed doprecyzowaniem, to "Polska jest państwem suwerennym i jej organy podejmują samodzielne decyzje". - Nie wiem, jaka będzie decyzja Trybunału, być może dokona on interpretacji, która wyjdzie naprzeciw obawom Izraela i pozwoli uspokoić nastroje - stwierdził minister w wywiadzie, który ukaże się w środę w "Gazecie Polskiej".

- Ujawniło się zjawisko antypolonizmu, które jest zapewne związane z urazem pewnych środowisk wobec Polski. Rola Polski w czasie II wojny światowej jest nieznana w Izraelu. Niektóre środowiska obarczają nas winą za Zagładę. A w Polsce spotyka się nierzadko opinie, że nie było żadnych zbrodni na Żydach dokonanych rękami Polaków. Wszyscy musimy rozmawiać w oparciu o prawdę historyczną, uznawać fakty, nawet jeśli są bolesne - tłumaczył minister.

Jego zdaniem nie można zgodzić się z opiniami, że "na terytorium okupowanej Polski dokonała się Zagłada, ponieważ Polacy są narodem szczególnie antysemickim i Niemcom było tutaj łatwiej organizować Holokaust". - Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział wyraźnie, że Niemcy są odpowiedzialne za obozy zagłady, w których zamordowano miliony Żydów. Obozy znalazły się na polskiej ziemi, ponieważ "polska kultura miała zostać zniszczona tak samo jak całe żydowskie życie" - powiedział.

- Przypisuje się nam jednocześnie chęć zafałszowania historii. Oskarżenia te są często oparte na osobistych uprzedzeniach wobec Polski i Polaków. Służy temu także określanie w przestrzeni medialnej nowelizacji ustawy o IPN mianem "Holocaust Bill", czyli "projekt ustawy o Holokauście", co sugeruje, że Polska chce tą ustawą zmieniać historię zagłady Żydów. Moim zdaniem opinie te są nieuzasadnione - dodał minister Czaputowicz. - Intencją Polski nie jest cenzurowanie czy zmienianie historii - zaznaczył.

- Powinniśmy dążyć do tego, by antypolonizm był potępiany tak samo, jak jest potępiany antysemityzm - powiedział.

Cały wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukaże się w środowym wydaniu "Gazety Polskiej".

Źródło: rp.pl/ Gazeta Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA