fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Hutnictwo

Mniej stali z importu w Unii

Bloomberg
Unia Europejska ograniczy import stali po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium — kraje Unii poparły nowy plan Brukseli

Ich decyzja oznacza, że import wyrobów ze stali będzie ograniczony do lipca 2021, co ma rozwiać niepokoje unijnych producentów, że rynek zostanie zalany wyrobami dotąd nie sprowadzanymi — pisze Reuter.

Komisja Europejska ogłosiła, że kraje Unii poparły w głosowaniu jej plan wprowadzenia działań ochronnych, które zaczną obowiązywać od lutego. Bruksela wprowadziła w lipcu tymczasowe cła ochronne w imporcie 23 grup towarowych ze stali, które stracą ważność 4 lutego.

Obecny plan zakłada ustanowienie limitów (kwot) na średnim poziomie importu z ostatnich 3 lat plus 5 procent. Po przekroczeniu tych limitów będzie obowiązywać stawka 25 proc. Nie ustalono konkretnych limitów dla poszczególnych krajów eksporterów. Limity będą obowiązywać w okresach 3-miesięcznych, aby nie dochodziło do gromadzenia się zapasów, mogą być również zwiększane o 5 proc co roku.

Organizacja producentów stali Eurofer, do której należą m.in. ArcelorMittal i ThyssenKrupp, przyjęła z zadowoleniem nowe rozwiązania ochronne. Organizacja producentów pojazdów ACEA uznała je natomiast za protekcjonistyczne. Stwierdziła, że eksport stali do Stanów zmalał nieznacznie, więc tylko niewielka nadwyżka stali trafiła do Europy. Komisja z kolei jest zdania, że wielkość importu do Unii wzrosła znacznie do marca 2018., gdy Stany wprowadziły stawkę 25 proc. w imporcie stali i 10 proc. w imporcie aluminium. W czerwcu obłożyły nimi Unię, Kanadę i Meksyk.

Największymi eksporterami stali do Unii są Chiny, Indie, Rosja, Korea i Ukraina.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA