fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Nastroje Polaków są całkiem dobre, pomimo pandemii

Fotorzepa, Robert Gardziński
Zdecydowana większość z nas (71 proc.) pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a w opinii 58 proc. epidemia nie wpłynęła na zmianę domowego budżetu. Mimo to ze strachem patrzymy w przyszłość.

Polacy są podzieleni, jeżeli chodzi o ocenę sytuacji gospodarczej w kraju. 36 proc. badanych uważa ją za dobrą, z kolei niemal co trzeci pytany (32 proc.) widzi ją negatywnie. Odsetek pesymistów w ostatnich tygodniach jednak zmalał (o 1 pkt proc.). Trudno jednak jednoznacznie mówić o optymistycznych nastrojach. Pod koniec lipca zmniejszył się bowiem, w porównaniu z sytuacją z połowy lipca, odsetek osób bardzo pozytywnie oceniających sytuację swojego gospodarstwa domowego – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Co piąty Polak na wakacjach

Gospodarka nad Wisłą szybciej wraca do stanu sprzed epidemii niż niemiecka i włoska. Najnowszy raport CBRE „Global City Profile. Recovery and Market Outlook 2020" wskazuje, że ekonomia, transport oraz handel i rozrywka to te obszary, w których gospodarka nad Wisłą radzi sobie najlepiej – wszystkie dostały ocenę 4 w pięciostopniowej skali (im wyżej, tym lepiej), podczas gdy inne europejskie miasta dostawały surowsze noty. Pod względem ekonomii Warszawa wyprzedza aż pięć metropolii: Frankfurt, Amsterdam, Mediolan, Sztokholm i Dublin (wszystkie dostały ocenę 3). Branża transportowa w naszym kraju również wraca szybciej do stanu sprzed epidemii niż w takich miastach jak Londyn, Frankfurt i Madryt (4 w Warszawie vs. 3 w pozostałych miastach). Natomiast handel i rozrywka w Warszawie z oceną 4 wyprzedza Londyn, Paryż, Madryt, Mediolan i Dublin (we wszystkich miastach ocena 3).

– Odmrażanie kolejnych gałęzi polskiej gospodarki trwa już od kwietnia i, jak widać z naszego badania, radzimy sobie z tym procesem całkiem dobrze. Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową. Już w maju w takich branżach jak usługowa, transportowa i HoReCa, które mocno ucierpiały na restrykcjach, nastroje zaczęły się poprawiać – podkreśla Joanna Mroczek, szefowa badań rynku Europy Środkowo-Wschodniej w CBRE.

Na podobne nastroje wskazują również eksperci PIE. Z ich badań wynika, iż więcej niż co trzeci Polak dobrze ocenia sytuację gospodarczą kraju, a 71 proc. ankietowanych podobnie mówi o własnej sytuacji finansowej. – Obserwujemy zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi. Co piąty badany był już na wakacjach, zaś niemal co czwarty spośród tych, którzy zamierzają to zrobić, deklaruje wyjazd na co najmniej tydzień. Zatem sytuacja gospodarstw domowych w połowie lata się stabilizuje – przekonuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE.

Zastrzega jednak przy tym, że zwiększoną niepewność może przynieść jesień.

Przybywa pesymistów

Owe obawy widoczne są już wśród respondentów. Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że przez najbliższe pół roku kondycja gospodarcza naszego kraju pogorszy się, przy czym aż 21 proc. sądzi, że owe niekorzystne zmiany będą znaczące. W porównaniu z poprzednimi badaniami z początku lipca odsetek optymistów skurczył się o 3 pkt proc., jednocześnie w takim samym stopniu wzrósł odsetek pesymistów. To dlatego szukamy możliwości oszczędzania. Z analiz PIE wynika, że 39 proc. z nas widzi szansę na odłożenie pieniędzy w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Niestety, wielu będzie miało z tym problem. – Według 30 proc. badanych w trakcie pandemii ich oszczędności stopniały. Stanowią oni 21 proc. grupy respondentów deklarujących, że byli zmuszeni zrezygnować z planowanych wcześniej inwestycji – wyjaśnia Kubisiak.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA