Ukraina coraz bliżej Unii. Kluczowa walka z korupcją

Jubileuszowy szczyt Unia-Ukraina potwierdził większe z roku na rok zbliżenie obu stron. Największa różnica zdań dotyczy rozbudowy gazociągu północnego przez Rosję oraz zwalczania korupcji.

Aktualizacja: 09.07.2018 22:13 Publikacja: 09.07.2018 17:40

Ukraina coraz bliżej Unii. Kluczowa walka z korupcją

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek w Brukseli odbył się XX szczyt Unia-Ukraina z udziałem Donalda Tuska szefa Rady Europejskiej, Jean-Claude'a Juncker'a przewodniczącego Komisji Europejskiej i Petro Poroszenki prezydenta Ukrainy. Wśród tematów rozmów był kryzys gospodarczy i konflikt na wschodzie Ukrainy; stosunki z Rosją, bezpieczeństwo energetyczne; działania po szczycie Partnerstwa Wschodniego z 2017 r.

Rozmawiano o dalszej realizacji umowy stowarzyszeniowej i o strefie wolnego handlu. Umowa działa od 2016 r. z pozytywnym skutkiem dla dwustronnego handlu i gospodarek. Postęp oddaje statystyka.

Czytaj także: Unia Europejska to główny odbiorca towarów z Ukrainy

Gospodarka w górę, korupcja dół

Unia jest największym partnerem handlowym Ukrainy; eksport do Unii to 40,5 proc. całego eksportu Ukrainy w 2017 r. Wśród państw Unii największym rynkiem eksportowym Ukrainy jest Polska, przed Włochami i Niemcami. W ciągu ostatniego roku obroty wzrosły o blisko 30 proc.; 14 tys ukraińskich firm sprzedaje swoje wyroby w Unii.

Uczestnicy szczytu omówili też postępy ukraińskich reform i unijne wsparcie dla tego procesu. 29 maja 2018 r. Rada Europy uzgodniła nowy pakiet pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy o wartości 1 mld EUR. W tym tygodniu ruszają szczegółowe negocjacje dotyczące warunków i sposobów udzielenie pomocy. Kluczowy będzie tu postęp w zwalczaniu korupcji. Występując na wspólnej konferencji prasowej Donald Tusk wygłosił podsumowanie szczytu po ukraińsku, a zakończył po polsku. Tusk podkreślił, że gospodarka Ukrainy poradziła sobie z wyjściem z kryzysu i demonstruje pozytywną dynamikę wzrostu. Najtrudniej i najwolniej postępuje rugowanie korupcji w organów władzy i biznesu. Powstał wprawdzie Wysoki Sąd antykorupcyjny, ale, jak podkreślił Donald Tusk, Unia czeka na poprawki w jego funkcjonowaniu, zalecone przez Brukselę.

Petro Poroszenko zapewnił, że walka z korupcją to jego priorytet. W 2017 r ukraińskie biuro antykorupcyjne wszczęło 600 dochodzeń; w sądach pojawiło się 120 nowych sędziów wybranych w konkursach o jasnych i przejrzystych zasadach. Znowelizowane zgodnie ze standardami unijnymi zostało ukraińskie prawo karne, cywilne i administracyjne.

- Mamy tutaj praktyczne rezultaty; wszyscy widzą nasze sukcesy w walce z korupcją w energetyce, bankowości oraz administracji rządowej. Nikt nie jest wyłączony spod odpowiedzialności - zapewnił prezydent.

Groźny Nord Stream 2

Odpowiadając na pytanie w sprawie Nord Stream 2 jeszcze raz podkreślił, że to czysto geopolityczny projekt Rosji. Jego celem jest „wzięcie od Europy 20 mld euro, by zbudować system, który ją uzależni od rosyjskiego gazu". Zgodził się z tym Donald Tusk, zaznaczając, że zachowanie KE w tej sprawie to działanie „przeciw naszym interesom i strategii".

We wspólnym stanowisku opublikowanym na zakończenie szczytu zapisano m.in„ Potwierdzamy rolę Ukrainy jako strategicznego kraju tranzytu gazu. Ukraina zapewnia ogólnodostępne, bezpieczne i płynne dostawy do Unii Europejskiej".

Jeżeli chodzi o trwającą agresję rosyjską i konflikt na wschodzie Ukrainy, szczyt potwierdził poparcie UE dla „niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

Tak Tusk jak i Juncker podkreślili, że porozumienia mińskie muszą zostać w pełni zrealizowane przez wszystkie strony. Oczekują od Rosji wzięcia odpowiedzialności za konflikt na wschodzie Ukrainy oraz za zestrzelenie pasażerskiego samolotu Malaysia Airlines nad Ukrainą.

Petro Poroszenko zabiega o większą integrację Ukrainy z Unią. Sami Ukraińcy są w większości zwolennikami wejścia ich kraju do Wspólnoty. Nie ma tutaj jednak zgody wśród państw Unii. Dlatego ukraiński prezydent zaprezentował nową strategię - integrację bez członkostwa.

„Chodzi nam o wejścia do wspólnego rynku cyfrowego, energetycznego i związek celny z Unią i strefą Schengen. Jeżeli to się uda, to Ukraina będzie zintegrowana z Unią w tych sektorach, prawie tak jak członkowie Wspólnoty" - podkreślił Poroszenko występując przed wylotem do Brukseli w ukraińskim parlamencie.

Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach
Gospodarka
Kadrowa rewolucja wolniejsza niż za PiS, ale rekrutacja często pozorna
Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem
Gospodarka
MFW: światowa gospodarka solidna, ale może być lepiej