fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wenezuela walczy z hiperinflacją nowymi banknotami

Suwerenne boliwary
Bloomberg
Wenezuela walczy z hiperinflacja. Gotówki jest coraz mniej. Prezydent Maduro postanowił temu zaradzić, wprowadzając trzy nowe banknoty.

To już drugi raz w tym roku, kiedy Wenezuela zdecydowała się wprowadzić do obiegi nowe banknoty, by zapobiec małej ilości gotówki na rynku. Wenezuelczycy będą mogli teraz płacić nowymi banknotami o nominałach 10 tys., 20 tys. i 50 tys. boliwarów.

Według aktualnego kursy 50 tys. boliwarów jest warte 8 dolarów. Ustawowa płaca minimalna w Wenezueli to 40 tys. boliwarów.

Wenezuelczycy uciekają za granicę
Bloomberg

W zeszłym roku prezydent Nicholas Maduro zdecydował się na obcięcie pięciu zer i przemianowanie waluty, ponieważ inflacja sięgnęła miliona procent. Od zeszłego roku wenezuelska waluta to oficjalnie bolivar soberano - czyli suwerenny boliwar.

Niewiele to jednak pomogło. Inflacja wciąż zżera zarobki Wenezuelczyków.

W maju tego roku inflacja znów doszła do 815 tys. procent. Rok 2018 Wenezuela zakończyła z gigantyczna inflacją na poziomie 1,7 mln procent.

Wenezuela od lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym a także politycznym. W kraju brakuje podstawowych towarów - w tym żywności i leków, a chaos pogłębiły sankcje USA na eksport wenezuelskiej ropy naftowej.

Wenezuelczycy uciekają z kraju. Według danych Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców każdego dnia opuszcza ten kraj ok. 5 tys. ludzi. Na emigracji jest już około 4 mln Wenezuelczyków - prawie 15 proc. ogółu ludności. Tylko w sąsiedniej Kolumbii przebywa ok. 1,3 mln obywateli Wenezueli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA