fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Iran porzuca petrodolara. Teraz rozliczać się będzie w euro

Iran przesiada się z dolara na euro
Bloomberg
Iran zapowiedział, że od dziś wszystkie zagraniczne transakcje przeprowadzać będzie w euro. Dotychczas rozliczenia z zagranica wykonywane były w amerykańskich dolarach.

Irański kanał telewizyjny Press TV poinformował, że decyzja została podjęta na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu irańskiego rządu. Władze w Teheranie usiłują w ten sposób zatrzymać dewaluacje irańskiego riala.

Irańska waluta gwałtownie osłabła w stosunku do dolara amerykańskiego, odkąd władze w Teheranie wprowadziły pod koniec lutego nowe restrykcje dotyczące używania waluty amerykańskiej w transakcjach międzynarodowych. Teheran uważa, że Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska przyczyniły się do gwałtownego spadku wartości riala.

Amerykanie, według irańskich władz, grożąc wycofaniem się z porozumienia nuklearnego i poprzez zaszyfrowaną aplikacje Telegram - sieją panikę wśród Irańczyków, którzy panicznie skupują amerykańską walutę.

10 kwietnia, po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu, ustalono kurs riala na poziomie 42 tys. za dolara zarówno na rynku oficjalnym, jak i nieregulowanym.

Od teraz wszystkie transakcje zagraniczne - a zwłaszcza eksport ropy naftowej i gazu - Iranu mają być przeprowadzane wyłącznie w euro.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA