fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Rosja i Białoruś przedłużają umowę gazową

Bloomberg
Rosja i Białoruś podpisały protokół w sprawie cen gazu na pierwsze 2 miesiące 2020 r. Ponadto podpisano aneks do umów tranzytu i dostaw rosyjskiego gazu na Białoruś, przedłużając je do 2021 r.

Zgodnie z oświadczeniem Gazpromu protokół związany z cenami gazu dla Białorusi na styczeń i luty 2020 r. został podpisany przez prezesa Gazpromu Aleksieja Millera oraz ambasadora Białorusi w Rosji, Uładzimira Siamaszka.

Aneks do umowy tranzytu i dostaw gazu został podpisany z Biełtransgaz. Wielkość dostaw i tranzytu w 2020 r. zostały utrzymane na poziomie z 2019 r.

Jeszcze w poniedziałek 30 grudnia, przywódcy Rosji i Białorusi przeprowadzili szczegółową rozmowę telefoniczną na temat dostaw ropy i gazu na Białoruś. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenko Łukaszenko uzgodnili, że rządy obu krajów opracują tymczasowe warunki dostaw ropy i gazu, jeśli podmioty gospodarcze nie dojdą do porozumienia do 1 stycznia. Ostateczna decyzja może zostać zatwierdzona po świętach Bożego Narodzenia w połowie stycznia.

Moskwa i Mińsk koordynują integrację 31 obszarów. Plany dotyczące ropy, gazu i podatków są jeszcze do uzgodnienia. 20 grudnia ogłoszono, że Rosja i Białoruś zasadniczo uzgodniły dostawy ropy i gazu. Łukaszenka powiedział, że jego kraj w 2020 r. kupi około 20 mld metrów sześciennych gazu i 24-25 mln ton ropy. Konkretna cena gazu zostanie ustalona w najbliższej przyszłości. Łukaszenka twierdzi, że pozostanie ona zasadniczo na poziomie z zeszłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA