fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Noblista wzywa do bitcoinowego zakazu

Bloomberg
Noblista Joseph Stiglitz uważa, że „bitcoin odniósł sukces tylko z powodu potencjalnego obejścia prawa, braku nadzoru". Ekonomista uważa, że kryptowaluta powinna zostać uznana za nielegalną.

- Dlatego wydaje mi się, że powinien zostać uznany za nielegalny – powiedział jeden z najbardziej znanych amerykańskich ekonomistów.

– Nie dostarcza żadnej pożytecznej społecznie funkcji – dodał noblista w rozmowie z agencja Bloomberga. Zdaniem Stiglitza bitcoin to bańka, która dostarczy wielkiej liczbie ludzi wiele ekscytacji kiedy kurs będzie rósł, a potem spadnie.

Zdaniem Stiglitza kryptowaluta jest tak popularna ponieważ służy spekulantom - nie ma nad nią nadzoru i sprawia wrażenie, że "daje duże możliwości mataczenia".

Bitcoin rozpoczął rok 2017 startując od wartości tysiąca dolarów. Wówczas, aby przekroczyć próg 2 tys. dolarów, Bitcoin potrzebował 1269 dni. Ponad tydzień temu cena wirtualnej waluty sięgnęła 8 tys. dol., a niedzielę - 9 tys. dolarów. Próg 10 tys. dol. został osiągnięty w dwie doby; 11 tys. dol. - w zaledwie 12 godzin. Do pierwszego załamania doszło w ciągu godziny. Obecnie wartość kryptowaluty wydaje się stabilizować na poziomie około 10,5 tys. dolarów.

Japońscy eksperci giełdowi uważają, że "cena bitcoina nie koresponduje z jego realną wartością", i ostrzegli inwestorów, by w swoich działaniach mieli na względzie ryzyko związane z tą kryptowalutą oraz możliwe gwałtowne spadki jej ceny.

Jeszcze we wrześniu prezes amerykańskiego banku JP Morgan Jamie Dimon nazwał bitcoina "przekrętem", który "musi upaść". JP Morgan prowadzi prace nad własną wirtualną walutą.

Bitcoin to kryptowaluta, która zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych dzięki możliwości przeprowadzania relatywnie tanich transakcji z jej użyciem. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. W ciągu całego roku wartość wirtualnej waluty wzrosła o ponad 1000 proc. W tym czasie bitcoin odnotował kilka poważnych wahnięć - ostatnie najpoważniejsze między 8 a 12 listopada, kiedy jego cena spadła z 7,9 tys. dolarów do 5,5 tys. dol. przed dalszym wzrostem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA