fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fed nie widzi groźby recesji

Bloomberg
Obniżka głównej stopy procentowej przez Fed o 25 pkt baz. do przedziału 1,75–2 proc. została uznana przez analityków za jastrzębią.

To było drugie cięcie stóp w USA w ciągu dwóch miesięcy (wcześniej, od początku rządów Trumpa, Fed podwyższył stopy siedem razy, a od 2015 r. dziewięć razy, zaczynając od poziomu 0 proc.). Ta obniżka była szeroko oczekiwana przez inwestorów, więc początkowo indeks Dow Jones Industrial zareagował na nią spadkiem o 0,7 proc., by w trakcie konferencji Powella się odbić i zakończyć środową sesję 0,1 proc. na plusie. W czwartek większość europejskich indeksów giełdowych lekko zyskiwała, a sesja w USA zaczęła się od lekkich zwyżek.

Wielkiego entuzjazmu na rynkach nie było m.in. dlatego, że inwestorzy zauważyli, iż Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) był podzielony w sprawie stóp. Jeden członek Komitetu, James Bullard, głosował za obniżką o 50 pkt baz. Eric Rosengren i Esther George głosowali za pozostawieniem stóp bez zmian. W komunikacie po posiedzeniu FOMC podkreślono, że dalsza ekspansja gospodarcza, dobre warunki na rynku pracy oraz inflacja bliska 2 proc. celu są nadal najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na przyszłość, ale są pewne czynniki, które wprowadzają niepewność do tego scenariusza. Fed nieco podniósł jednak swoje prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Spodziewa się, że wzrost PKB USA wyniesie w tym roku 2,2 proc., gdy w lipcu jego prognozy mówiły o 2,1 proc. Prognozę na 2019 r. pozostawiono na poziomie 1,9 proc.

– Nie widzimy recesji, nie spodziewamy się jej, ale sprawiamy, że polityka pieniężna staje się bardziej akomodatywna – mówił Powell na konferencji prasowej po posiedzeniu FOMC. Podkreślił również, że polityka handlowa (czyli głównie spór między USA a Chinami) mocno wpływa na sytuację gospodarczą w USA i politykę pieniężną. Mówił też, że dalsza polityka Fedu będzie zależna od danych.

– Mamy jastrzębią podwyżkę stóp procentowych. Co prawda Fed obciął stopy, ale nie ma wyraźnych oznak dotyczących przyszłych cięć. Fedowi więc się nie spieszy, by ponownie obciąć stopy – twierdzi Naeem Aslam, analityk firmy Think Markets.

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostro skrytykował Fed za zbyt małą obniżkę stóp, ale w wywiadzie dla Fox News stwierdził, że posada Powella jest bezpieczna. Od wielu miesięcy spekulowano bowiem, czy prezydent go zwolni.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA