fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Szansa na znaczne oszczędności

Bloomberg
Centra usług wspólnych sprawdziły się w biznesie, mogą sprawdzić się również w samorządzie – wynika z dyskusji w trakcie I Krajowego Kongresu Forów Sekretarzy.

– Kiedy skończą się środki unijne, gminy czy miasta będą musiały szukać oszczędności, by dalej prowadzić inwestycje czy utrzymać te obiekty, które wybudowały – podkreślał w trakcie wydarzenia Paweł Brola, sekretarz Chęcin.

Dlatego jest on za tworzeniem centrów usług wspólnych (CUW). W jego mieście na razie przeprowadzane są grupowe zakupy prądu czy oleju opałowego, co daje spore oszczędności. W przypadku energii są to rabaty od 24 do nawet 42 proc. (w zależności od taryfy), a oleju do 154 proc. od kwoty cennikowej.

Biznes zaczął wprowadzać CUW w latach 80. ubiegłego wieku. Jako pierwsze zdecydowały się na nie Ford czy GE. Jak wynika z badań firmy doradczej Deloitte, do centrów przenoszone są najczęściej księgowość, finanse, zaopatrzenie, kadry czy usługi IT. Zainwestowane w takie centra środki zwracają się średnio po czterech latach.

Na świecie ok. 7 proc. CUW dotyczy administracji publicznej, w Polsce wciąż one raczkują w samorządac...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA