fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Frankowicze skarżą Skarb Państwa

Bloomberg
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zapowiada złożenie pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa dotyczącego mieszkaniowych kredytów frankowych.

SBB zaprosiło media na zaplanowaną na środę konferencję prasową w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko Skarbowi Państwa.

„Około miliona Polskich Rodzin zawarło umowy, które pozwoliły bankom przerzucić na klientów nieograniczone ryzyko walutowe bez właściwego poinformowania o źródłach i zakresie tego ryzyka. Organy administracji państwowej, mimo posiadanej wiedzy, nie wdrożyły niezbędnych działań zmierzających do faktycznego ograniczenia możliwości oferowania tych produktów. Część banków wiedząc, jakie ryzyko wiąże się z tymi produktami, nie wprowadziła ich do swojej oferty" - pisze SBB na swojej stronie internetowej. Pozew ma zostać złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy al. Solidarności.

„Te z banków, które się na nie zdecydowały oparły je na wzorcach umów niezgodnych z prawem. Motywacją tych działań był lepszy zarobek kosztem Polskich Rodzin, ale także kosztem tych banków, które zachowały się w sposób uczciwy wobec swoich klientów. W trakcie konferencji przedstawimy założenia pozwu, listę świadków oraz skutki ekonomiczne i gospodarcze" - podało SBB.

Na koniec 2019 r. wartość hipotek frankowych wynosiła 101,8 mld zł. Przez rok zmalała o 5 proc. pomimo umocnienia się kursu franka w tym okresie w stosunku do złotego o około 3 proc. Liczba czynnych hipotek frankowych wynosiła na koniec roku 451,63 tys., przez rok zmalała o 3,9 proc., w ciągu ostatnich trzech lat (2017 – 2019) liczba czynnych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich zmniejszyła się o 13,3 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA