fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Warszawa nadal w siódmej lidze w rankingu centrów finansowych

materiały prasowe
Polska stolica awansowała w rankingu atrakcyjności globalnych centrów finansowych z 70. na 64. pozycję. Jeszcze kilka lat temu była jednak w czwartej dziesiątce.

Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) dwa razy do roku publikuje firma Z/Yen Group. Powstaje on na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 100 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego. Jego 26. edycja, uwzględniająca 104 miasta, ukazała się w czwartek.

Czołówka zestawienia jest od lat praktycznie niezmienna. Na prowadzeniu wymieniają się Londyn i Nowy Jork. W najnowszej edycji, tak jak w kilku poprzednich, przewagę ma amerykańska metropolia, co w kontekście brexitu nie dziwi. Brytyjską stolicę wyprzedzić może wkrótce także Hongkong, który uzyskał wynik o zaledwie 2 punkty niższy.

Hongkong o miejsce na podium rywalizował długo z Singapurem, ale już od pięciu edycji rankingu wychodzi z tego starcia zwycięsko. Także na kolejnych miejscach zestawienia zmian nie ma: piąty jest Szanghaj, szóste Tokio. W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych są jeszcze kolejno: Pekin (awans z dziewiątego miejsca), Dubai (awans z 12. miejsca), Shenzen (awans z 14. miejsca) i Sydney (awans z 11. miejsca).

Czołówka zestawienia stanowi dobrą ilustrację tego, że ciężar globalnych finansów przesuwa się z Ameryki i Europy do Azji.

Warszawa wyraźnie awansowała w rankingu w 2015 r. Wtedy przeskoczyła pierwszy raz z siódmej do czwartej dziesiątki zestawienia (na 38. miejsce na 84 sklasyfikowane wtedy miasta). Najlepszy wynik uzyskała jednak w 2017 r., w 22. edycji zestawienia, gdy była 36. Wtedy po raz pierwszy wyprzedziła Wiedeń, z którym rywalizowała o miano najważniejszego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne rankingi przyniosły wyraźny regres atrakcyjności polskiej stolicy.

W najnowszym zestawieniu Polska stolica ustępuje już nie tylko Wiedniowi (jest 54.), ale nawet czeskiej Pradze, która jeszcze rok temu była na 74. miejscu, a dziś jest na 58. W regionie Warszawa wyprzedza natomiast Rygę (85.), Budapeszt (78.), Tallin (76.) i Moskwę (71.). Bratysława nie jest jeszcze w zestawieniu sklasyfikowana ze względu na niedostateczną liczbę ocen ekspertów.

Cieszyć może to, że awans Warszawy w najnowszym zestawieniu to głównie efekt wzrostu oceny jej atrakcyjności (o 21 pkt, do 626 pkt), a nie pogorszenia notowań innych ośrodków, co się w przeszłości zdarzało.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA