fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Apple Pay wchodzi do Polski. Znamy datę i listę banków

Bloomberg
Najprawdopodobniej od wtorku użytkownicy smartfonów Apple’a będą mogli korzystać z płatności zbliżeniowych. Które banki wprowadzą tę usługę jako pierwsze?

O wyczekiwanym debiucie Apple Pay mówi się w Polsce od kilku miesięcy. Niedawno serwis Cashless donosił, że data debiutu została ustalona na wtorek, 19 czerwca. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że faktycznie już jutro Apple Pay zostanie udostępnione klientom polskich banków.

Banki i instytucje płatnicze podpisały z Apple umowę o poufności, więc banki oficjalnie nie komentują doniesień w wprowadzeniu zbliżeniowych płatności Apple Pay. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że lista przedstawiona przez Cashless jest prawdziwa i usługa zostanie udostępniona najpierw w takich bankach jak: Pekao, BZ WBK, mBank, Alior, Getin Noble Bank, Raiffeisen Polbank i Nest Bank. Kolejne instytucje mają udostępnić tę usługę prawdopodobnie we wrześniu i wśród nich ma się znaleźć największy polski bank, czyli PKO BP.

Płatności bezgotówkowe w Polsce szybko zdobywają popularność dzięki rozwojowi infrastruktury (przybywa terminali płatniczych) oraz kolejnych nowinek technologicznych. Z danych NBP wynika, że wartość transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart w IV kwartale 2017 r. wyniosła 71,5 mld zł. Było to o 16 proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem i o 40 proc. więcej niż dwa lata wcześniej. Co prawda w ogólnej wartości transakcji kartowych nadal dominują gotówkowe (wypłaty z bankomatów, z kas bankowych i sklepowych, czyli cash back), ale udział transakcji bezgotówkowych systematycznie rośnie. W IV kw. wyniósł już 41,7 proc., a więc przez rok zwiększył się o 2,1 pkt proc. Banki mają 9 mln klientów mobilnych i ponad 2 mln takich, którzy tylko w ten sposób korzystają z ich usług.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA