fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Pompeo chwali Indonezję za stawianie oporu Chinom

Mike Pompeo, Retno Marsudi
AFP
Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, oświadczył w czwartek, że Waszyngton znajdzie "nowe sposoby współpracy z Indonezją w rejonie Morza Południowochińskiego". Dodał, że Stany Zjednoczone uznają starania Dżakarty zmierzające do zabezpieczenia należących do niej wód przy odrzuceniu "bezprawnych" roszczeń Chin.

Pompeo odbywa właśnie podróż, w czasie której odwiedza pięć państw w Azji. Celem podróży jest wzmocnienie strategicznych i gospodarczych więzi USA z sojusznikami w regionie w związku z rosnącym napięciem między Waszyngtonem a Pekinem.

Podczas konferencji prasowej z szefową MSZ Indonezji, Retno Marsudi, Pompeo chwalił "zdecydowane działania" Dżakarty mające na celu obronę suwerenności państwa nad wodami w pobliżu Wysp Natuna, do których roszczenia zgłaszają Chiny.

Pompeo podkreślił, że roszczenia Chin są "bezzasadne".

Sekretarz stanu USA zapowiedział podjęcie "nowych form współpracy" z Indonezją w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków handlowych znajdujących się w regionie Morza Południowochińskiego.

Retno mówiła z kolei, że chce "stabilności i pokoju" w rejonie Morza Południowochińskiego i poszanowania prawa międzynarodowego w tym regionie.

Przed wizytą w Indonezji Pompeo odwiedził Indie, Sri Lankę i Malediwy. Podróż do Azji zakończy w Wietnamie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA